Zakaz handlu w niedzielę oraz zmiany VAT i ZUS 2018. Co dzieje się w Sejmie i Senacie?

Katarzyna Sudaj 13.12.2017 10:00 (aktualizacja: )

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, nowelizacja ustaw o podatku od towarów i usług oraz ograniczenie składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – to tylko niektóre tematy, którymi będą zajmowali się posłowie i senatorowie RP.

Zakaz handlu w niedzielę oraz zmiany VAT i ZUS 2018. Co dzieje się w Sejmie i Senacie?
Zakaz handlu w niedzielę oraz zmiany VAT i ZUS 2018 / FORUM

Wczoraj rozpoczęły się czterodniowe posiedzenia Sejmu oraz Senatu. W porządku obrad Senatu znalazła się ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Jeszcze wczesnym rankiem odbędzie się drugie posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej w sprawie zasad zakazu handlu w niedziele z wyłączeniem kilku niedziel w roku. Senatorowie przyjrzą się także sankcjom za złamanie tego zakazu. Przypomnijmy, że Sejm uchwalił te nowe przepisy 24 listopada br., a 29 listopada br. ustawa trafiła do Senatu. Jeśli senatorowie przyjmą ten akt prawny, to zakaz handlu w niedzielę zacznie stopniowo obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Senat zajmie się także ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych (druk senacki nr 667). Celem jest ograniczenie luki w podatku VAT spowodowanej wyłudzeniami dzięki wprowadzeniu systemu do eliminacji z obrotu gospodarczego nieuczciwych przedsiębiorców. Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) będzie dokonywał analizy ryzyka wykorzystywania działalności banków lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do popełniania przestępstw oraz przestępstw skarbowych. Nowe regulacje rozszerzają zadania KAS o rozpoznawanie, wykrywanie i zwalczanie przestępstw związanych z tzw. praniem brudnych pieniędzy.

Natomiast Sejm na początku dzisiejszych obrad o godz. 16 wysłucha sprawozdania Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (druki nr 2056 i 2099). Zmiany dotyczą realizacji wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie możliwości stosowania obniżonej stawki podatku VAT na wybrane produkty około medyczne np. smoczki dla niemowląt czy prezerwatywy. Choć TSUE chciał podniesienia stawki VAT na te towary, to ostatecznie rząd postanowił utrzymać niski VAT niektóre produkty około medyczne.

Porządek obrad pierwszego dnia posiedzenia Sejmu może zostać uzupełniony o:

  • sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o uchwale Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług dotyczącej mechanizmu podzielonej płatności czyli tzw. Split payment, a także o
  • sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych znoszącej od 2019 roku limit rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe najlepiej zarabiających.

Katarzyna Sudaj, PIT.pl