Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2020
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2020

Wzrośnie składka rentowa?

07.12.2010 10:00 (aktualizacja: )

Rząd rozważał podwyższenie składki rentowej, którą za pracowników opłacają pracodawcy. Pracodawcy są przeciwni. Zdają sobie sprawę, że nie da się uniknąć podwyżki, ale uważają, że powinna ona także dotyczyć pracowników.

Obecnie fundusz rentowy ma 18 mld złotych deficytu. Stało się tak, ponieważ składka została obniżona, ale nie towarzyszyło temu ograniczenie wydatków na renty. PKPP Lewiatan podkreśla, że podwyżka oznaczałaby wzrost kosztów pracy, a to negatywnie odbiłoby się na poziomie bezrobocia.

Lewiatan zaznacza, że składka opłacana przez pracownika, która wynosi 1,5% wynagrodzenia jest zbyt niska, by sfinansować świadczenia wypłacane przez fundusz rentowy. Aby zrównoważyć fundusz, powinna ona wynosić ok. 5% i być płacona zarówno przez pracowników, jak i pracodawców. Naturalnie, w planach rządu nie było mowy o równym „obciążeniu”, zatem należy przyznać rację PKPP Lewiatan, że w Polsce utrwala się praktyka przerzucania na barki przedsiębiorców, wszystkich nowych obciążeń podatkowych.

Od dawna różne organizacje zrzeszające przedsiębiorców, podkreślają, że koszty pracy są zbyt wysokie. Niemniej rząd nie robi nic, by je obniżyć. Mało tego, każdy zmiana wiąże się z większymi wydatkami pracodawców np. wprowadzenie wolnego w Święto Trzech Króli, które wg wyliczeń Lewiatana łącznie obciąży przedsiębiorców na kwotę ok. 1 mld złotych.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
l.piechowiak@firma.bankier.pl