Pobierz e-pity 2019

Wynajem garażu dla auta służbowego - 50% czy 100% odliczenie VAT?

Piotr Szulczewski 19.08.2014 09:00 (aktualizacja: )

19.08 Wynajem garażu dla auta służbowego - 50% czy 100% odliczenie VAT?

Parkowanie samochodów na ulicy przed biurem nie jest ani bezpieczne, ani komfortowe. Zdarza się, że przedsiębiorca decyduje się wynajmować garaż, w którym parkować mogą auta firmowe, czy też prywatne samochody pracowników oraz klientów. Pojawia się wówczas problem z pełnym odliczeniem podatku VAT od czynszu najmu.

Problem pojawia się w przypadku, gdy parkować na miejscu garażowym lub w garażu zamierza przedsiębiorca auta, przy których nabyciu uprawniony był do odliczenia wyłącznie 50% podatku VAT. Ograniczone odliczenia dotyczy bowiem również wydatków z tytułu nabycia towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem takich pojazdów. Według organów podatkowych, w katalogu wydatków eksploatacyjnych mieszczą się m.in. koszty wynikające z używania samochodu do celów służbowych, np. opłaty za przejazd autostradą czy opłaty parkingowe (por. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 11 października 2013 r., nr IBPBI/2/423-805/13/CzP). Parkowanie pojazdu na wynajętym parkingu znajdującym się w sąsiedztwie biura czy też w innej lokalizacji nie różni się od opłat parkingowych uiszczanych za korzystanie z parkingów miejskich czy z miejsc prywatnych udostępnianych „na godziny”.

 

Miejsce parkingowe, garaż a odliczenie VAT

Źródło: Thinkstock

 

Przedsiębiorca może jednak ustalić regulamin wewnętrzny korzystania z miejsca parkingowego czy garażu. Jeżeli będzie to miejsce przeznaczone wyłącznie do parkowania pojazdu lub pojazdów wykorzystywanych do działalności mieszanej, to nie ma podstaw, by od czynszu najmu odliczać pełen VAT.

W przypadku natomiast, gdy z regulaminu wewnętrznego wynika, że miejsce garażowe w hali lub w garażu zajmować mogą auta różnego rodzaju – prawo takie przysługuje w całości. Wydatek nie został bowiem poniesiony w związku z używaniem pojazdów przeznaczonych do działalności mieszanej, lecz jest to koszt ogólny, związany z prowadzeniem działalności opodatkowanej. Prawo odliczenia przysługuje więc w 100%.

 

Piotr Szulczewski,
VAT.pl