Wygranymi od bukmachera na EURO 2016 podzielisz się ze skarbem państwa

Piotr Szulczewski 14.06.2016 09:00 (aktualizacja: )

Osoby zainteresowane wygranymi w zakładach sportowych w trakcie Mistrzostw Europy powinny pamiętać, że część ich zysku trafi do fiskusa. Podatek płacony jest natychmiast po wygranej, bez obowiązku składania w tym przypadku deklaracji podatkowej oraz bez deklarowania wygranej w rocznym PIT kibica.

Wygranymi od bukmachera na EURO 2016 podzielisz się ze skarbem państwa

Źródło: FORUM

Euro 2016 to m.in. czas zwiększonych obrotów w punktach bukmacherskich. Korzystający z zakładów powinni pamiętać, że z tytułu wygranych w zakładach wzajemnych podatek wynosi 10% wygranej lub nagrody. Podatek pobierany jest ryczałtowo, a obowiązek jego obliczenia i poboru spoczywa na płatniku (bukmacherze).

>>> Formularze podatkowe dotyczące podatku od gier POG <<<

Ryczałtowa forma obliczenia i zapłaty podatku powoduje, że nie można od podstawy jego ustalenia odliczać strat ponoszonych w tym samym okresie w innych zakładach. Podstawą naliczania 10% podatku jest czysta kwota wygranej przysługująca podatnikowi (a zatem kwota stawki po obniżeniu o opłatę manipulacyjną na rzecz bukmachera). Wypłacona kwota nagrody (wygrana w zakładzie sportowym) powinna zostać obniżona o wartość podatku, jaki płatnik ma obowiązek wpłacić do urzędu skarbowego. Obowiązek obliczenia, pobrania i zapłaty podatku spoczywa bowiem na płatniku.

Ze względu na to, że podatek oblicza się ryczałtowo, nie trzeba go w żaden sposób rozliczać w rocznej deklaracji podatkowej PIT. W efekcie, o ile płatnik pobierze podatek, podatnik nie musi martwić się o wysokość oraz terminową wpłatę podatku.

Osoby korzystający ze stron internetowych niezarejestrowanych na terytorium Polski muszą być świadome, że podlegają polskim przepisom podatkowym. W efekcie, jako polscy rezydenci podatkowi powinni być opodatkowani od całości swoich przychodów w Polsce i jedynie umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania mogą modyfikować tę zasadę, w szczególności zwalniać ich z tego obowiązku.

Piotr Szulczewski, PIT.pl