Pobierz e-pity 2019

W 2015 roku szybciej i łatwiej założysz firmę

19.08.2014 09:00 (aktualizacja: )

Prezydent Bronisław Komorowski złożył swój podpis pod nowelizacją ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Oznacza to, że przedsiębiorcy podlegający wpisowi do KRS w 2015 roku założą działalność gospodarczą jeszcze łatwiej i szybciej niż dotychczas.

Głównym celem podpisanej nowelizacji jest ułatwienie zakładania działalności gospodarczej poprzez skrócenie czasu oczekiwania przedsiębiorców na uzyskanie numerów NIP i REGON.

Przypomnijmy, że aktualny czas oczekiwania na nadanie numerów NIP i REGON oraz dopełnienie wszystkich innych formalności związanych z zakładaniem działalności gospodarczej wynosi około 25 dni. W myśl nowelizacji działalność gospodarczą będzie można rozpocząć już od momentu wpisania podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego. Ma to wynieść nie więcej niż 7 dni. Co więcej po nowelizacji przepisów, z informacji o podmiocie zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym korzystać będą mogły również inne instytucje m.in. Urząd Skarbowy, GUS i ZUS. Urzędy te będą mogły wymieniać pomiędzy sobą dane dotyczące przedsiębiorcy.

Ograniczeniu ulegną dotychczasowe obowiązki formalne związane z koniecznością uzupełnienia danych tj. numer konta bankowego, czy przewidywana liczba osób zatrudnionych. Dane te przedsiębiorca będzie mógł podać już po rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej.

Ustawa ma wejść w życie 1 grudnia 2014 roku.

IM