Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych już znają prawo podatkowe - finał III Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach

26.04.2013 10:00 (aktualizacja: )

44 uczniów szkół ponadgimnazjalnych zmierzyło się z zawiłościami prawa podatkowego w finale III Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach, który odbył się 12 kwietnia br. w Katowicach. Zdobywcy pierwszych pięciu miejsc otrzymali nagrody finansowe z przeznaczeniem na cele edukacyjne i możliwość odbycia staży w kancelarii i doradztwa podatkowego. Konkurs został zorganizowany z inicjatywy Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych przy wsparciu organizacyjnym Krajowej Izby. Jego celem jest budzenie i rozwijanie wśród uczniów zainteresowania zagadnieniami podatkowymi oraz popularyzacja zawodu doradcy podatkowego wśród młodzieży.

12 kwietnia 2013 r. w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się finał III Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem był Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych wraz z Krajową Radą Doradców Podatkowych. W konkursie zmierzyło się 44 laureatów regionalnych etapów, przeprowadzonych w 9 województwach: dolnośląskim, lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodnio-pomorskim.

Zapraszamy na bezpłatne dyżury
podatkowe
. Kolejne konsultacje
już 30 kwietnia.

W ogólnopolskim finale składającym się z dwóch części: pisemnej i ustnej, uczniowie zmierzyli się z zawiłościami ustawy o spadkach i darowiznach oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Aż 20 uczestników uzyskało w pierwszym etapie finału maksymalną ilość punktów, przyznawaną za bezbłędnie rozwiązany test lub z jednym błędem. Najlepsi okazali się: Szymon Kowalski z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Cz. Miłosza w Gryficach (I miejsce), Michał Stolarczyk z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu (II miejsce), Paulina Ewertowska z Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Iławie (III miejsce), Agnieszka Chmielecka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Cz. Miłosza w Gryficach (IV miejsce) i Magdalena Duraj z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu (V miejsce). Laureaci pokonali prawie 1000 uczniów z 167 szkół. W nagrodę otrzymali nagrody finansowe z przeznaczeniem na cele edukacyjne oraz możliwość odbycia stażu w kancelarii doradztwa podatkowego.

Celem konkursu jest wzbudzenie i rozwinięcie wśród uczniów zainteresowania zagadnieniami podatkowymi, a tym samym promowanie zawodu doradcy podatkowego wśród młodzieży, która właśnie podejmuje decyzje dotyczące drogi zawodowej.

„Cieszymy się, że tak wielu uczniów wzięło udział w tegorocznej edycji konkursu. Przygotowania wymagały dużo czasu i pracy, ale zdobyta wiedza przyda się także poza konkursem” – mówi Iwona Wojsław, przewodnicząca jury konkursu i członek Krajowej Izby Doradców Podatkowych, dodając: „Jak w każdej edycji, tak i teraz położyliśmy duży nacisk na znajomość ustawy o doradztwie podatkowym. Mamy nadzieję, że poprzez zgłębianie roli i zadań, jakie wiążą się z tym zawodem, udało nam się zachęcić uczestników do jego wykonywania”.

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Podatkach powstał z inicjatywy Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych, która w 2008 roku przeprowadziła projekt na szczeblu wojewódzkim. Duże zainteresowanie młodzieży tematyką podatkową zostało dostrzeżone przez inne regiony i w efekcie od 2011 r. konkurs ma charakter ogólnopolski, a organizowany jest przy wsparciu Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Źródło: Konkret PR