Pobierz e-pity 2018

Trzech Króli wolne od pracy

Piotr Szulczewski 24.09.2010 12:00 (aktualizacja: )

24.09 Trzech Króli wolne od pracy

Święto Trzech Króli obchodzone 6 stycznia wolne od pracy – tak postanowił Sejm na dzisiejszym posiedzeniu. Za wprowadzeniem dodatkowego dnia wolnego opowiedziały się kluby poselskie PO i PSL . Jednocześnie Platforma Obywatelska chce ograniczenia prawa osób pracujących, odbierając możliwość odzyskania dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w sobotę.

Platforma Obywatelska swoją decyzję argumentuje tym, że wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy tj. 6 stycznia w okresie od 2011 do 2020 roku przyniesie aż 9 dni wolnych od pracy, a zniesienie możliwości odzyskania dni wolnych przypadających w sobotę w tym samym okresie, zwróci gospodarce 8 dni roboczych.

Projekt popiera Franciszek Stefaniuk poseł PSL - ,,Myślę, że kwestia za lub przeciw nie zależy od jakichś uzasadnień ekonomicznych, gospodarczych, tylko od woli i światopoglądu pewnych grup społecznych. Dlatego też apelowałbym o spokój wobec tej sprawy. Jeżeli część obywateli chce wprowadzenia święta Trzech Króli, usankcjonowania, powinniśmy wyjść naprzeciw i znaleźć drogę środka tak, jak jest to w ustawie".

Już za 3 miesiące będziemy świętować pierwszy dzień wolny od pracy z okazji święta Trzech Króli - 6 stycznia 2011 roku.

Iwona Karkus 
PIT.pl

Uwaga ! Komentarz Eksperta

Jak wynika z obliczeń wprowadzana nowelizacja jest zabiegiem technicznym. Pozostaje pytanie czy wszyscy ci, którzy otrzymywali – w ramach święta przypadającego w sobotę (dzień wolny od pracy inny niż niedziela) dodatkowy dzień wolny do wykorzystania – chcieli go wykorzystać właśnie w święto Trzech Króli. Zostaniemy zatem zmuszeni do świętowania. Obecnie sami możemy zdecydować się na urlop w ten właśnie dzień – lub w każdy inny. Ostatecznie zatem zmiana nie będzie korzystna dla pracowników właśnie ze względu na utratę prawa wyboru dnia wolnego.

Piotr Szulczewski 
Analityk Bankier.pl Firma i Podatki