Sprzedaż grzybów bez podatku

Piotr Szulczewski 22.10.2014 09:00 (aktualizacja: )

Jesień w tym roku dopisała – mokra ściółka i ciepłe dni kuszą grzybiarzy częstymi wyprawami i poszukiwaniem leśnych skarbów. Nie wszyscy decydują się znalezione grzyby zjeść. Sprzedaż może mieć miejsce nie tylko na rzecz osób fizycznych, ale również w punktach skupu.

Kilogram podgrzybków kosztować może nawet 30 zł. Jeszcze droższe są prawdziwki, za które zapłacić trzeba nawet 50 zł. Ceny w punktach skupu są oczywiście tańsze, nie znaczy to jednak, że dla wytrwanych grzybiarzy ich szybka sprzedaż w takim miejscu nie stanowi łakomego kąska. Przy kilku wyprawach do lasu można zatem zarobić całkiem pokaźną kwotę.

Źródło: Thinkstock.com

Dochody uzyskane ze sprzedaży grzybów nie zmuszają do naliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Zwolnione z tego podatku są dochody ze sprzedaży surowców roślin zielarskich i ziół dziko rosnących leśnych, jagód, owoców leśnych i grzybów leśnych (PKWiU ex 02.30.40.0) - ze zbioru dokonywanego osobiście albo z udziałem członków najbliższej rodziny. Dochody uzyskane ze sprzedaży grzybów nie muszą zatem pojawiać się w rocznej deklaracji podatkowej. W przypadku sprzedaży grzybów do punktu skupu może się zdarzyć, że kupujący zażąda rachunku (faktury w formie uproszczonej), która podpisana przez sprzedającego pozwoli mu zaliczać wypłacone kwoty jako koszt uzyskania przychodów. Rachunek (faktura) wystawiona w takim przypadku nie spowoduje u sprzedającego osobiście zebrane grzyby do jakichkolwiek obowiązków. Jest wyłącznie dowodem potwierdzającym transakcję.

Sprzedaż samodzielnie zebranych grzybów nie będzie również opodatkowana podatkiem VAT. Podatek wystąpiłby wyłącznie w przypadku daleko idącego zorganizowania sprzedaży i zbiorów, przy czym wysokość przychodów przekraczałaby 150.000 zł rocznie. Przedsiębiorcy, którzy wcześniej byli już podatnikami VAT czynnymi i decydują się dodatkowo zarobić na grzybach zebranych osobiście nie powinni mieć problemu by wykazać, że sprzedaż nie jest prowadzona jako działalność gospodarcza. W skrajnych wypadkach należy wykazać, że wyjście na grzyby było podstawowym celem pobytu w lesie, a dochód ma wyłącznie dodatkowy, poboczny charakter, jest jednorazowy oraz ciężko mówić o zorganizowaniu formy sprzedaży.

Piotr Szulczewski PIT.pl