Sprawdź, czy ZUS ma Twój aktualny adres. Nawet, gdy nie opłacasz już składek

Katarzyna Sudaj 30.10.2017 10:00 (aktualizacja: )

Aż 88 tys. listów z indywidualnym numerem konta składkowego wróciło do ZUS jako korespondencja nieodebrana. ZUS nadał nowe numery kont także nieaktywnym płatnikom, nawet jeśli od lat nie mają obowiązku opłacania składek, ale mają zaległości z okresu prowadzenia własnej działalności Jeśli płatnicy nie odbiorą tej przesyłki do końca roku, w styczniu 2018 r. nie będą mieli jak zapłacić składek. Dotyczy to także nieaktywnych płatników ZUS, którzy mają długi.

Sprawdź, czy ZUS ma Twój aktualny adres. Nawet, gdy nie opłacasz już składek

Sprawdź, czy ZUS ma Twój aktualny adres / FORUM

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył już październikową wysyłkę 3,4 mln listów poleconych zawierających indywidualny numer składowy, którym każdy płatnik ZUS będzie musiał posługiwać się przy regulowaniu składek ubezpieczeniowych w 2018 roku. Adresatami tych listów są:

  • pracodawcy,
  • osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą,
  • osoby opłacających składki za zatrudnioną nianię oraz
  • osoby opłacające składki dobrowolnie.

<< Uwaga na fałszywe numery kont do składek ZUS 2018 >>

Takich aktywnych płatników ZUS jest obecnie 2,4 mln. Jednak to nie jedyni adresaci. ZUS wysłał ponad 900 tys. listów do nieaktywnych płatników składek, którzy mają choćby najdrobniejsze zaległości. Z tego powodu również osoby, które już nie prowadzą firmy, ale posiadają nieuregulowane należności składkowe (np. odsetki za kilkudniowe spóźnienie w terminowym opłaceniu należności), powinny także spodziewać się listu poleconego z ZUS.

Stąd apel Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – po pierwsze o odbieranie korespondencji z ZUS, a po drugie - o sprawdzenie, czy ZUS dysponuje aktualnym adresem do korespondencji, nawet w sytuacji, gdy działalność gospodarcza już dawno została zawieszona lub zlikwidowana.

Katarzyna Sudaj, PIT.pl