Spiesz się z naprawami samochodu – zaoszczędzisz na VAT

Piotr Szulczewski 30.12.2013 10:00 (aktualizacja: )

30.12 Spiesz się z naprawami samochodu – zaoszczędzisz na VAT

W przeciągu najbliższych miesięcy zmieniają się diametralnie zasady odliczania VAT od nabycia i wydatków na korzystanie z samochodów służbowych. Użytkujący auta, które obecnie nie dawały pełnego prawa odliczenia przy nabyciu, powinni zadbać, by na początku roku wykonać jak najwięcej prac kontrolnych i eksploatacyjnych. Tylko przez pierwszą część roku odliczą bowiem od tego typu zabiegów pełen VAT.

Zarówno do końca 2013 r., jak i z początkiem 2014 r. podatnicy posiadający prawo częściowego odliczenia podatku VAT od ceny nabycia (i innych opodatkowanych czynności uprawniających do odliczenia) lub z tytułu najmu, dzierżawy lub leasingu samochodów posiadają prawo pełnego odliczenia podatku VAT z tytułu wydatków związanych z eksploatacją tych pojazdów. Do takich zaliczyć należy opłaty za wizyty kontrolne, badania techniczne, przeglądy, naprawy eksploatacyjne (np. wymiana klocków hamulcowych, amortyzatorów, oleju, opon).

W przypadku wejścia w życie propozycji zmian w zasadach odliczenia VAT, podatnicy Ci już w trakcie roku 2014 utracą pełne prawo odliczenia VAT od tego typu wydatków. Planowanie wydatków w pierwszym okresie przyszłego roku pozwoli przez pewien czas korzystać z pojazdu bez konieczności wydatków na eksploatację z częściowym tylko odliczeniem.

Pełne prawo odliczenia VAT zachowają podatnicy wykorzystujący pojazdy wyłącznie w działalności gospodarczej, potwierdzeniem czego będzie ewidencja przejechanych kilometrów lub konstrukcyjne przeznaczenie auta dla celów firmowych.

Piotr Szulczewski, VAT.pl