Od 15 stycznia jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe dla osób na zleceniu

Okres przejściowy dopuszczający stosowanie starych papierowych druków zwolnień lekarskich ZUS ZLAmiał się skończyć 31 grudnia 2017 roku. Jednak Sejm zdecydował o wydłużeniu tego terminu do połowy 2018 roku.
Źródło: YAY foto
Choć już w 2015 roku powstały przepisy prawne zmierzające do zastąpienia tradycyjnych papierowych zwolnień lekarskich nowoczesnym elektronicznym drukiem wysyłanym on-line, to nadal nie są one powszechnie stosowane.
Przed weekendem zakończyło się 40. posiedzenie Sejmu, na którym posłowie przyjęli rządową nowelizację ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z jego zapisami okres przejściowy na stosowanie papierowych zwolnień wydłużono do połowy 2018 roku. I znów szerokie korzyści z e-zwolnień odsunięto w czasie.
Do końca grudnia 2015 r. płatnicy odprowadzający składki za więcej niż pięć osób mieli obowiązek założenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Ci płatnicy, którzy rozliczają składki za mniej osób, nie muszą tego robić, ale muszą poinformować pracowników o konieczności dostarczenia zwolnienia w formie papierowej, jeśli zostało wystawione przez lekarza w formie elektronicznej. Jeśli płatnik założył profil na PUE w 2016 lub 2017 roku, miał 7 dni na poinformowanie podwładnych o ustaniu obowiązku dostarczania mu wydruku e-ZLA.
Lekarze będą mogli w nowy sposób uwierzytelniać zaświadczenia lekarskie wystawiane w formie elektronicznej. Zgodnie z przyjętą nowelizacja przepisów obok dotychczasowych form uwierzytelniania (czyli kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP) lekarze będą mogli elektronicznie podpisać zaświadczenie z wykorzystaniem sposobu „potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych, dostępnego w systemie teleinformatycznym udostępnionym bezpłatnie przez ZUS”.
Katarzyna Sudaj, VAT.pl