Pobierz e-pity 2019

Samochody firmowe za marzec i I kwartał 2014 r. - problemy przełomu miesiąca

Piotr Szulczewski 25.04.2014 09:00 (aktualizacja: )

25.04 Samochody firmowe za marzec i I kwartał 2014 r. - problemy przełomu miesiąca

Piotr SzulczewskiMogą wystąpić kłopoty z rozliczeniem faktur z przełomu miesiąca marca i kwietnia 2014 roku za nabycie, leasing lub eksploatację samochodów. O prawie do 100%, a nie 50% odliczenia VAT decyduje termin powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy usługi lub dostawcy towarów, a nie moment, w którym nabywca uzyskał prawo odliczenia podatku.

Zasada pełnego, a nie jedynie częściowego odliczenia VAT (100% zamiast 50%) u części podatników eksploatujących pojazdy samochodowe wynika z momentu, w którym dokonano dostawy towarów lub ustalono świadczenie usług.

Do 1 maja zgłoś w urzędzie skarbowym leasing pojazdu

Faktura za naprawę

Usługa zrealizowana w marcu, a faktura wystawiona z datą marcową dotarła do podatnika w kwietniu. Podatnik odliczy 100% podatku VAT w deklaracji za kwiecień/II kwartał. Ta sama usługa wykonana w marcu, gdy faktura dotrze do podatnika w marcu pozwoli na odliczenia VAT za marzec/I kwartał roku 2014 r. W tym przypadku również odliczenie będzie wynosiło 100%.

W przypadku faktury wystawionej i doręczonej w marcu przed wykonaniem usługi realizowanej w kwietniu odliczenie przysługiwać będzie jedynie w 50% i to dopiero w deklaracji za kwiecień/II kwartał.

Ewidencja przebiegu pojazdu po 1 kwietnia 2014 roku

Faktura za części do pojazdu

Zakup wycieraczek, oleju, płynów hamulcowych, płynu do chłodnicy czy części zamiennych dokonany w marcu z dostawą zrealizowaną dopiero w kwietniu pozwoli odliczyć VAT w 50%, nawet przy fakturze wystawionej w marcu. Będzie to miało miejsce szczególnie przy standardowej sprzedaży wysyłkowej. Samo zamówienie towaru w marcu, zrealizowane w kwietniu bez dodatkowych zastrzeżeń umownych co do przejęcia odpowiedzialności za towar w okresie transportu, nie pozwala na pełne odliczenie VAT od zakupionych części zamiennych otrzymanych w kwietniu.

Faktura za paliwo

Decydującym będzie termin wydania paliwa. Nie ma znaczenia, czy fakturowane było ono zbiorczo na koniec miesiąca, czy podatnik odbierał fakturę w dniach kolejnych, już w kwietniu oraz czy płatności dokonano gotówką, kartą, przelewem czy kartą flotową. O prawie do pełnego lub częściowego odliczenia decydować będzie dopuszczalna ładowność oraz homologacja ciężarowa pojazdu na dzień dostawy paliwa.

Leasing

O prawie do 100% odliczenia VAT z faktury za leasing za okres kwietnia decydować będzie zgłoszenie pojazdu do organów skarbowych oraz wydanie pojazdu przed końcem marca. Termin zgłoszenia upływa z końcem kwietnia. W przypadku pojazdu nie zgłoszonego odliczenie możliwe będzie tylko co do rat leasingowych dotyczących miesięcy styczeń – marzec. Rozliczenie kwietnia odbywać będzie się już na nowych zasadach - z prawem odliczenia 50%.

Piotr Szulczewski,
VAT.pl