Ranking Urzędów Skarbowych

W Pałacu Prymasowskim w Warszawie podsumowano VII Ranking Urzędów Skarbowych Dziennika Gazety Prawnej. Urzędy z całej Polski oceniane były pod względem skuteczności i efektywności. W zestawieniu znalazły się również izby skarbowe oraz ośrodki Krajowej Informacji Podatkowej. Po raz drugi patronat nad rankingiem objęło Ministerstwo Finansów.

Podsumowanie VII Rankingu Urzędów Skarbowych Do celów klasyfikacji 401 urzędów skarbowych zostało podzielonych na cztery grupy: wyspecjalizowane, duże, średnie i małe. W każdej z nich wyłoniono urzędy, które najrzadziej się mylą i te, które są najbardziej efektywne. Na pierwszym miejscu wśród nieomylnych urzędów wyspecjalizowanych znalazł się Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie. W tej samej kategorii w grupie urzędów dużych zwyciężył Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo, średnich – Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim, małych - Urząd Skarbowy w Miechowie. Tytuł najbardziej efektywnego wyspecjalizowanego urzędu przypadł Drugiemu Wielkopolskiemu Urzędowi Skarbowemu w Kaliszu, w grupie dużych wyróżniono Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady, średnich - Urząd Skarbowy w Lesznie. Najbardziej efektywnym małym urzędem skarbowym okazał się Urząd Skarbowy w Grajewie.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Andrzej Parafianowicz uważa, że Ranking daje urzędom skarbowym możliwość porównywania się między sobą, co wpływa pozytywnie na jakość świadczonych usług. Nie od dziś wiadomo, że duch konkurencji wyzwala motywację do zmian na lepsze. – podsumowuje wiceminister finansów. Zastrzega jednak, że Ranking nie jest pełną oceną pracy administracji podatkowej – Taką przeprowadzamy w oparciu o znacznie bardziej złożone kryteria.

Rankingiem objętych zostało także 16 izb skarbowych. W klasyfikacji generalnej na pierwszym miejscu znalazła się Izba Skarbowa w Bydgoszczy, drugie przypadło Izbie Skarbowej w Gdańsku, a trzecie – Izbie Skarbowej w Rzeszowie.

Źródło: MF