Przedsiębiorcy są przychylni obecnemu rządowi

21.09.2010 10:00 (aktualizacja: )

W ciągu ostatniego miesiąca spadło poparcie dla urzędującego rządu i premiera, a społeczeństwo gorzej ocenia działania władzy. Jednak ciągle większa liczba przedsiębiorców zagłosowałaby na obecną partię rządzącą.

38 proc. Polaków popiera obecny rząd,  31 proc. jest jemy przeciwnych i taki sam odsetek Polaków nie ma zdania na ten temat – tak wynika z najnowszych badań opublikowanych przez CBOS. Poparcie dla rządu zależy przede wszystkim od wieku, wykształcenia i sytuacji materialnej.

Jak pokazuje Raport CBOS, zdecydowanie najbardziej przychylni rządowi są respondenci z wyższym wykształceniem, osoby najlepiej zarabiające, będące w dobrej sytuacji materialnej, mieszkańcy dużych miast i największych aglomeracji, kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem, technicy oraz średni personel, a także prywatni przedsiębiorcy. Większość przedsiębiorców także pozytywnie ocenia działania samego premiera.

Nie zmienia to jednak faktu, że poparcie dla rządu spadło. Najbardziej widać to w opiniach respondentów na temat obecnej sytuacji gospodarczej w kraju. Aprobata dla polityki gospodarczej rządu utrzymuje się tylko wśród badanych, którzy dobrze oceniają swoją sytuację materialną.

Jak zaznacza Michał Feliksiak, autor raportu:  - Przekonanie, że polityka gabinetu Donalda Tuska sprzyja poprawie sytuacji gospodarczej w kraju, dominuje wśród kadry kierowniczej i specjalistów wyższego szczebla, techników i średniego personelu, prywatnych przedsiębiorców oraz biernych zawodowo uczniów i studentów.
 

Komentuje Redaktor Bankier.pl, Łukasz Piechowiak:

Sondaże wskazują, że poparcie dla rządu Donalda Tuska spada wśród przedsiębiorców. Do tej pory, grupa ta raczej była za "liberalnymi" rządmai PO. Niestety brak istotnych reform oraz podwyżka podatków w istostny sposób wpłynęła na zmianę poglądów właścicieli firm. Tę grupę wyborców nie interesuje zbytnio ideologia, czy też spis lektur szkolnych. Dla przedsiębiorców podobnie jak w biznesie, w polityce ważne są konkrety. W tym wypadku by zdobyć ich poparcie, należałoby bezwzględnie obniżyć podatki i wyskość świadczeń wpłacanych do ZUS. Niestety gabinet Tuska robi coś całkiem przeciwnego, zatem należy się spodziewać że poparcie spadnie jeszcze bardziej.

Z drugiej strony za czasów rządów PIS podatki obniżono i bardzo prawdopodobne, że przedsiębiorcy o tym pamiętają. Niestety dla tej partii, jej sukcesy gospodarcze przyćmiewają kwestie czysto iedoloiczne. Z kolei ta skrajność również nie jest pożądana przez właścicieli firm.

W Polsce zarejestrowanych w systemie REGON jest ponad 3 mln przedsiębiorstw. Zarówno właścicieli jak i pracowników tych firm interesują przede wszystkim wyniki finansowe. A te nie będą lepsze jeżeli państwo będzie dalej finansować pewne nieproduktywne grupy społeczne kosztem tych, które ciężko pracują.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@firma.bankier.pl