Kalkulator ZUS dla składki zdrowotnej. Przedsiębiorco, sprawdź czy musisz dopłacić

Ewelina Czechowicz

W ramach reformy podatkowej wprowadzonej za sprawą Polskiego ładu zmieniły się zasady opłacania składki zdrowotnej. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok przedsiębiorcy muszą rozliczyć w 2023 roku, rozliczenie będzie dokonywane wraz z deklaracją kwietniową. Teraz za pośrednictwem kalkulatora ZUS można sprawdzić, ile wyniesie dopłata podatku zdrowotnego.

Przedsiębiorcy w tym roku mają nowy obowiązek, muszą rozliczyć w ZUS składkę zdrowotną, która obejmuje przychody  lub dochody w okresie od stycznia do grudnia 2022 roku. Składki na ubezpieczenie zdrowotne za wyżej wskazany okres były ustalane w okresie od lutego 2022 roku do stycznia 2023 roku i powinny zostać uwzględnione w rozliczeniu rocznym, które trzeba złożyć do 22 maja 2023 roku. Już teraz za pomocą kalkulatora ZUS można sprawdzić, czy przedsiębiorca dopłaci do składki zdrowotnej, czy powinien złożyć wniosek o zwrot nadpłaty. 

Kto musi rozliczyć się ze składki zdrowotnej z ZUS?

Rozliczenie składki zdrowotnej dotyczy przedsiębiorców opodatkowanych:

- na zasadach ogólnych – podatek według skali,

- podatkiem liniowym

- na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przedsiębiorco, sprawdź czy musisz dopłacić do składki zdrowotnej, ZUS udostępnił kalkulator

Źródło: Shutterstock 

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej przedsiębiorcy przekażą w dokumencie za kwiecień 2023 roku:

  • w ZUS DRA (blok XII), jeżeli przedsiębiorca prowadził działalność gospodarczą jednoosobowo,
  • w ZUS RCA (blok III.F), jeżeli przedsiębiorca opłacał składki za inne osoby (np. pracowników, zleceniobiorców).

Zgodnie z rozporządzeniem nowe wzory dokumentów ZUS DRA i ZUS RCA będą obowiązywały od 1 maja 2023 r., czyli począwszy od dokumentów rozliczeniowych składanych za kwiecień, które przedsiębiorcy będą składać do 22 maja 2023 roku.

Warto sprawdzić ile wyniesie dopłata do składki zdrowotnej

Warto już teraz przy pomocy kalkulatora ZUS sprawdzić, na co się przygotować przy rozliczaniu składki zdrowotnej. W sytuacji, kiedy składka zdrowotna została:

  • opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, przedsiębiorca będzie mógł wystąpić o jej zwrot, zwrot otrzyma tylko płatnik, który nie posiada zaległości w ZUS
  • opłacona w kwocie niższej niż ustalona, wówczas przedsiębiorca będzie musiał uregulować niedopłatę  wraz ze składką za kwiecień 2023 roku, czyli do 22 maja.

Kalkulator składki zdrowotnej ZUS

Przedsiębiorcy już teraz mogą skorzystać z udostępnionego przez ZUS narzędzie i policzyć ile wyniesie ich składka zdrowotna do ZUS.

Kalkulator składki zdrowotnej ZUS

Kalkulator składki zdrowotnej ZUS

Źródło: ZUS.pl - wyliczenia na podstawie przykładowych danych w kalkulatorze ZUS do obliczania rocznej składki zdrowotnej

Wysokość dopłaty do składki zdrowotnej ZUS

Źródło: wyliczenia na podstawie przykładowych danych w kalkulatorze ZUS do obliczania rocznej składki zdrowotnej

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

Wniosek o zwrot nadpłaty ZUS utworzy na  profilu płatnika na Platformie Ubezpieczeń Społecznych (PUE) ZUS. Wniosek trzeba będzie podpisać i wysłać do 1 czerwca 2023 roku. Nadpłatę ZUS przekaże na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia.

Składka zdrowotnaZUSRozliczenie rocznePolski ŁadHOT