Powrót do 50-procentowych kosztów dla twórców, bez limitu zarobków

Katarzyna Sudaj 10.08.2017 10:00 (aktualizacja: )

2017-08-10

Powrotu do możliwości korzystania przez prawdziwych twórców z autorskich 50-procentowych kosztów uzyskania dochodów niezależnie od skali zarobków chcą twórcy projektu nowelizacji ustawy o PIT.

 Powrót do 50-procentowych kosztów dla twórców, bez limitu zarobków

Źródło: YAY foto

Na początku sierpnia do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym posłowie PO proponują powrót do rozwiązań opodatkowujących twórców z 50-procentowymi kosztami uzyskania dochodów niezależnie od skali zarobków. Chcą wykreślenia z art. 22 ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych ust. 9a i 10a. Zmiana miałaby objąć tylko artystów wykonujących działalność o prawdziwie twórczym charakterze z honoracyjnym systemem wynagradzania. 

Artyści, których sposób zarobkowania od zawsze charakteryzował się dużą niepewnością co do systematyczności i wysokości wynagrodzenia, już od 1928 roku mogli liczyć na przywilej korzystania z podwyższonych 50-proc. kosztów uzyskania przychodów.
Jednak przez wiele lat do listy zawodów artystycznych dopisywano coraz mniej twórcze zawody, a pracodawcy stosując umowy o dzieło i honoraria uciekali w ten sposób przed pełnym opodatkowanie i oskładkowaniem wynagrodzeń zwykłych pracowników.
Dlatego w 2012 roku rząd ograniczył przywilej 50-proc. kosztów autorskich do zarobków mieszczących się w pierwszym progu skali podatkowej, czyli do kwoty dochodu 42.764 zł. Od tego momentu dochody twórców mieszczące się w skali 18 proc. podatku były opodatkowane w połowie, natomiast nadwyżka podlegała 32 proc. podatku. To był cios dla osób (np. filmowców, pisarzy i muzyków) uzyskujących znaczne wynagrodzenie za dzieła raz na dwa, trzy (a nawet rzadziej) lata.  

Nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 stycznia 2018 roku.  

Katarzyna Sudaj, PIT.pl