Polski Bon Turystyczny 2021 - jak i do kiedy go wykorzystać?

Ewelina Czechowicz

Zainteresowanie Polskim Bonem Turystycznym nie maleje, jednak trzeba pamiętać by zdążyć go wykorzystać do końca 2022 r.  Z przyznanego świadczenia można opłacić ferie zimowe 2022 r. lub zarezerwować wakacje w przyszłym roku. Trzeba pamiętać by zrealizować bon w terminie. Przypominamy gdzie znaleźć bon turystyczny i do kiedy można z niego skorzystać.

Kto może skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego?

"Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł" – informuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Bon turystyczny - dla kogo?

Źródło:KPRM.gov.pl

Na co można wykorzystać bon turystyczny?

Za pomocą bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do końca marca 2022 roku. Bon nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze.

Gdzie znaleźć Bon Turystyczny?

Bon jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w zakładce "Ogólny". W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie "Rodzina 500 plus". Od 1 sierpnia 2020 r. bon jest dostępny platformie PUE ZUS i  mogą aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Po wejściu na PUE rodzice uzupełniają dane kontaktowe. Następnie aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą którego będą mogli płacić podmiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

Jak uzyskać bon turystyczny?

Bon Turystyczny

Źródło:shutterstock

Bon turystyczny - do kiedy można z niego skorzystać?

Zodnie z obowiązującymi bon turystyczny należy wykorzystać do końca marca 2022 r. Wystarczy przed 31 marca 2022 r. opłacić usługę, by płatność bonem nie przepadła. Być może rząd zdecyudje się przedłużyć ważność niewykorzystanych dotąd środków w ramach bonu, jak wskazał Andrzej Gut-Mostowy, minister rozwoju, stwierdził w rozmowie z Radiem Kraków, że taka jest bardzo wyraźna wola Polaków i oczekiwania branży turystycznej. Wg zapowiedzi bon miałby być ważny do końca wakacji 2022 r. Jednak aktualnie nie ma żadnych przepisów, które by wydłużały ważność bonu. 

Wymagania dla przedsiębiorców, którzy chcą realizować Polski Bon Turystyczny

Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, muszą być wpisani listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Żeby przystąpić do programu, należy na PUE ZUS wypełnić "Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny" (PBT). Na PUE ZUS podmiot turystyczny może zarządzać uprawnieniami osób, które będą przyjmować płatności bonem. Uzyska też dostęp do swoich rozliczeń. Aby płatności trafiały do przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, muszą one podać numer konta.

Informacje dotyczące Polskiego Bonu Turystycznego

Informacje dotyczące bonu można uzyskać na całodobowej infolinii (22 11 22 111), na której udzielane są informacje na temat Polskiego Bonu Turystycznego. Pytania dotyczące bonu można też przesyłać na adres e-mail [email protected].

 

Polski Bon Turystyczny