Polski Bon Turystyczny 2021 - jak i do kiedy go wykorzystać?

Ewelina Czechowicz 04.06.2021 08:10 (aktualizacja: )

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że rośnie zainteresowanie programem Polski Bon Turystyczny, jak wskazuje organ zostało wydanych już ponad 1,6 mln bonów turystycznych na kwotę blisko 1,5 mld zł. Przypominamy gdzie znaleźć bon turystyczny i do kiedy można z niego skorzystać.

Kto może skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego?

"Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł" – informuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Bon turystyczny - dla kogo?

Źródło:KPRM.gov.pl

Na co można wykorzystać bon turystyczny?

Za pomocą bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do końca marca 2022 roku. Bon nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze.

Gdzie znaleźć Bon Turystyczny?

Bon jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w zakładce "Ogólny". W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie "Rodzina 500 plus". Od 1 sierpnia 2020 r. bon jest dostępny platformie PUE ZUS i  mogą aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Po wejściu na PUE rodzice uzupełniają dane kontaktowe. Następnie aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą którego będą mogli płacić podmiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

Jak uzyskać bon turystyczny?

Bon Turystyczny

Źródło:shutterstock

Wymagania dla przedsiębiorców, którzy chcą realizować Polski Bon Turystyczny

Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, muszą być wpisani listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Żeby przystąpić do programu, należy na PUE ZUS wypełnić "Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny" (PBT). Na PUE ZUS podmiot turystyczny może zarządzać uprawnieniami osób, które będą przyjmować płatności bonem. Uzyska też dostęp do swoich rozliczeń. Aby płatności trafiały do przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, muszą one podać numer konta.

Informacje dotyczące Polskiego Bonu Turystycznego

Informacje dotyczące bonu można uzyskać na całodobowej infolinii (22 11 22 111), na której udzielane są informacje na temat Polskiego Bonu Turystycznego. Pytania dotyczące bonu można też przesyłać na adres e-mail bon@zus.pl.

 

Polski Bon Turystyczny