Płatnik od 2014 r. rozliczy zaliczki na nowych formularzach, od 2015 r. PIT-37 wypełni Fiskus

Piotr Szulczewski 13.05.2013 09:00 (aktualizacja: )

Piotr Szulczewski, Analityk PIT.pl

Ministerstwo Finansów zapowiada nowe metody rozliczeń podatkowych, wprowadzenie informacji PIT-INF i PIT-ZR. Już za rok zmianie ulec ma system przekazywania informacji podatkowych do organów skarbowych, a w roku następnym – system wypełniania PIT-37. Likwidacji mają ulec deklaracje PIT-11, PIT-8C, PIT-8AR, PIT-4R, PIT-R.

W miejsce dotychczasowych metod składania informacji podatkowych wprowadzony ma być jednorodny system elektroniczny, obejmujący wszystkich przedsiębiorców. Miejsce 5 dotychczasowych druków przesyłanych przez płatników zająć mają dwa nowe. Przesyłanie informacji przez płatników wyłącznie w formie elektronicznej za 2014 r. służyć ma temu, by deklarację PIT-37 za ten rok (składaną na początku 2015 r.) wypełnił organ skarbowy samodzielnie, za podatnika.

W przypadku korzystania z ulg podatkowych będzie istniała możliwość naniesienia ich na deklarację podatkową i złożenie jej ponownie. W przypadku natomiast braku ulg – podatnik będzie jedynie potwierdzał deklarację wypełnioną przez organy podatkowe.

Spodziewać się należy, że za 2014 r. programem zmian objęta będzie jedynie deklaracja PIT-37. Pozostałe druki rozliczeń rocznych pozostaną wypełniane i wysyłane standardowymi metodami, tak jak to ma miejsce obecnie.

Całość zmian realizowana ma być w ramach systemu e-podatki, który zastąpi obecnie funkcjonujący system POLTAX. 

Piotr Szulczewski
PIT.pl