PIP: Będą kary za nielegalne zatrudnienie

Do Sejmowej Komisji do spraw Kontroli Państwowej trafiły propozycje zmian w zakresie uprawnień inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy. Jeżeli nowe przepisy zostaną przyjęte, wówczas inspektor będzie miał możliwość nałożenia mandatów za nielegalne zatrudnienie.

Obecnie karę za takie przewinienie może nałożyć tylko sąd, do którego sprawę skieruje inspektor PIP. Powoduje to, że procedura się wydłuża, zabiera masę czasu i oddala końcowy wynik sprawy. Inspektor ma z kolei możliwość nałożenia mandatu, jeżeli pracodawca dokona wykroczenia przeciwko prawu pracy. W odniesieniu do nielegalnego zatrudnienia takich uprawnień już nie ma.

- W chwili obecnej inspektor stwierdzając wykroczenia z katalogu zawartego w ustawie o instytucjach rynku pracy, nie ma możliwości postępowania mandatowego. Musi skierować przeciwko pracodawcy wniosek do sądu o ukaranie. Ustawa o instytucjach rynku pracy przewiduje, iż najniższa grzywna za wykroczenia z tego katalogu wynieść może 3.000 zł. Inspektor pracy zaś najniższy z wystawianych mandatów może opisać kwotą 1.000 zł, najwyższy - 2.000 zł ( nie mówimy tu o 5.000 mandacie za recydywę) – komentuje Agata Kostyk – Lewandowska, rzecznik prasowy OIP we Wrocławiu.

<< czytaj całość


Barbara Sielicka
Bankier.pl