Ostatnie dwa miesiące na wykorzystanie bonu turystycznego

Ewelina Czechowicz

We wtorkowym komunikacie ZUS poinformował o tym, że już 3,5 mln bonów turystycznych zostało zrealizowanych. Rodzice, którzy jeszcze nie skorzystali z dodatkowego świadczenia na wypoczynek muszą się pośpieszyć, bon należy zrealizować do 30 września. Aktualnie 776 tys. bonów nieaktywnych – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

500 zł lub 1000 zł na wakacje

ZUS przypomina że Polacy mają prawo do jednorazowego świadczenia w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 1000 zł. Można nimi płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski tylko do końca września. Jak informuje Grzegorz Dyjak z biura prasowego ZUS: "Co istotne sama usługa może się odbyć później, czyli po 30 września, jednak płatność musi być zrealizowana do końca września. Warto o tym pamiętać, by nie stracić świadczenia"

Kto może skorzystać z bonu turystycznego

Bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 roku. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia, którzy wniosek o 500 plus złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin. Bon jest jednorazowy. Jego aktywacja odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Bon turystyczny ważny jeszcze dwa miesiące

Źródło: shutterstock

Na co można wykorzystać bon turystyczny?

Za pomocą bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do końca września 2022 roku. Bon nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze.

Gdzie znaleźć Bon Turystyczny?

Bon jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w zakładce "Ogólny". W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie "Rodzina 500 plus". Od 1 sierpnia 2020 r. bon jest dostępny platformie PUE ZUS i  mogą aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Po wejściu na PUE rodzice uzupełniają dane kontaktowe. Następnie aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą którego będą mogli płacić podmiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

Jak uzyskać bon turystyczny?

Bon turystyczny - do kiedy można z niego skorzystać?

Zgodnie z obowiązującymi bon turystyczny należy wykorzystać do końca września 2022 r. Wystarczy przed 30 września 2022 r. opłacić usługę, by płatność bonem nie przepadła.

Informacje dotyczące bonu turystycznego

Informacje dotyczące bonu można uzyskać na całodobowej infolinii (22 11 22 111), na której udzielane są informacje na temat Polskiego Bonu Turystycznego. Pytania dotyczące bonu można też przesyłać na adres e-mail [email protected]. Według danych ZUS w całym kraju płatność bonami przyjmuje około 27 tys. podmiotów. Najwięcej zarejestrowanych jest w województwie pomorskim (ponad 6,6 tys.) i małopolskim (5,5 tys.). I to tutaj trafia najwięcej środków z bonów turystycznych. Kwota płatności bonami w województwie małopolskim przekroczyła pół miliarda złotych (531 mln zł), natomiast w województwie pomorskim - 456 mln zł.

Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej – https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow.