Ostatnie dni na zeznanie PIT-CFC i CIT-CFC

Katarzyna Sudaj 28.09.2017 11:00 (aktualizacja: )

Podatnicy posiadający akcje lub udziały w zagranicznych spółkach kontrolowanych (tzw. CFC) do 30 września mają obowiązek rozliczyć odrębne zeznanie o wysokości dochodu każdej ze swoich zagranicznych spółek osiągniętego w 2016 roku.
To drugi rok, gdy pojawił się ten obowiązek. Rok temu ci podatnicy po raz pierwszy składali deklaracje PIT-CFC i CIT-CFC.

Uwaga: w tym roku termin ustawowy 30 września 2017 roku przypada w sobotę. Zgodnie z przepisami termin podatkowy przesuwa się na pierwszy dzień roboczy po terminei ustawowym, więc zeznania PIT-CFC i CIT-CFC można złożyć najpóźniej w poniedziałek 2 października 2017 roku.

 Złóż deklaracje PIT-CFC i CIT-CFC do końca września

Źródło: foto własne

 

Zobowiązanymi do złożenia deklaracji CFC są polscy podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz osób prawnych, którzy posiadają udziały w zagranicznych spółkach CFC z miejscem siedziby lub zarządu w państwie uznawanym za raj podatkowy, a także w innych państwach, jeżeli spółki te osiągają głównie przychody bierne opodatkowane stawką niższą niż 14,25% lub są zwolnione z opodatkowania. Za zagraniczne spółki kontrolowane mogą być również uznane zagraniczne oddziały lub zakłady podatkowe polskich podatników.

Bezpłatny pdfPłatny excelOpis deklaracji
PIT-CFC (2)Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu z zagranicznej spółki kontrolowanej przez podatnika podatku dochodowegood osób fizycznych
Formularz do rozliczenia za 2015 i 2016 r. - wersja zeznania obowiązująca od 1 stycznia 2016 roku
CIT-CFC (2)Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowegood osób prawnych
Formularz do rozliczenia za 2015 i 2016 r. - wersja zeznania obowiązująca od 1 stycznia 2016 roku

Oba formularze, zarówno PIT-CFC jak i CIT-CFC posiadają już wersję numer 2, choć z wersji 1 podatnicy nei mieli okazji skorzystać. Formularze CFC można złozyć elektronicznie, PIT-CFC nawet bez e-podpisu.

Katarzyna Sudaj, PIT.pl