Od dziś asystent podatkowy pomoże przedsiębiorcy

Katarzyna Sudaj 31.08.2015 09:00 (aktualizacja: )

2015-09-01

Od 1 września w nowo uruchomionych centrach obsługi podatnika początkujący przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z 1,5-rocznej bezpłatnej pomocy asystenta podatkowego. W 2016 roku asystent podatkowy będzie dostępny w każdym urzędzie skarbowym.

Od dziś asystent podatkowy pomoże przedsiębiorcy

Źródło: East News

Administracja podatkowa uruchomiła dziś w 50 lokalizacjach centra obsługi podatnika. w których będzie można składać podania i deklaracje oraz otrzymać zaświadczenia, a także uzyskać wyjaśnienia dotyczące przepisów. Co najważniejsze, będzie można załatwić wspomniane sprawy niezależnie od miejsca zamieszkania. W ten sposób dąży się do usprawnienia działania administracji podatkowej oraz ułatwienia obywatelom skorzystania z jej wsparcia.

Pomoc dla startujących mikroprzedsiębiorców

Rok temu o pomyśle na takie wsparcie dla początkujących przedsiębiorców mówił w Sejmie minister finansów Mateusz Szczurek. Asystent podatkowy pomoże rozpoczynającym działalność gospodarczą w wywiązywaniu się z obowiązków podatkowych. Jego wsparcie może potrwać maksymalnie 18 miesięcy, a polegać będzie m.in. na doradztwie przy wypełnianiu dokumentów, przypominanie o terminach ich składania, wyjaśnianie zasad korzystania z ulg itp.

Powszechna informacja podatkowa i jednolita interpretacja przepisów

Nowelizacja ustawy o administracji podatkowej wprowadza obowiązek zapewnienia przez fiskusa jednolitej i powszechnie dostępnej informacji podatkowej. Przewiduje się stworzenie Bazy Wiedzy Administracji Podatkowej, w której znajdą się interpretacje przepisów prawa podatkowego, orzecznictwo sądów oraz broszury informacyjne. Na mocy tej nowelizacji utworzone zostanie też Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, którego dyrektor uzyska status organu podatkowego. Będzie on odpowiedzialny za wydawanie indywidualnych interpretacji przepisów podatkowych. 

Katarzyna Sudaj, PIT.pl