Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Obowiązkowy split payment najwcześniej w drugiej połowie 2019 roku

Katarzyna Sudaj

Resort finansów czeka na zgodę Komisji Europejskiej dotyczącą możliwości wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu płatności podzielonej w niektórych branżach. Na pewno nie stanie się to w pierwszej połowie 2019 roku – powiedział dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w MF Wojciech Śliż w rozmowie z PAP.

"Wprowadzając dobrowolny split payment sygnalizowaliśmy, że zamierzamy wprowadzić to rozwiązanie, jako obowiązkowe w określonych branżach i w obrocie określonymi towarami. Zapowiadaliśmy, że split payment powinien zastąpić inne środki specjalne obecnie stosowane, czyli zarówno odwrócone obciążenie VAT, jak i solidarną odpowiedzialność" - powiedział Wojciech Śliż pytany przez dziennikarza PAP o plany resortu finansów.

Praktyczne problemy w stosowaniu split payment

Mechanizm podzielonej płatności będzie mógł być ogłoszony jako obowiązkowy tylko po uzyskania zgody Komisji Europejskiej na pewne odstępstwa od dyrektywy o VAT. Chodzi m.in. o zawartość faktury, gdyż będzie trzeba wówczas wprowadzić na niej dodatkowy element, czyli adnotację, że płatność ma być dokonana w split payment.

Ministerstwo finansów oczekuje pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej na przełomie roku. Dopiero wtedy urzędnicy będą zastanawiać się na datą wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu Split payment w wybranych branżach. „To na pewno nie stanie się w pierwszej połowie przyszłego roku" – zapowiedział dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w MF Wojciech Śliż.

na podstawie PAP