Nowy obowiązek dla płatników ZUS

Katarzyna Sudaj 09.07.2015 10:00 (aktualizacja: )

Nowy obowiązek dla płatników ZUS

2015-06-18

W związku z podpisaniem przez Prezydenta ustawy wprowadzającej elektroniczne zwolnienia lekarskie, każdy płatnik składek na ubezpieczenie chorobowe do końca 2015 roku będzie musiał założyć za pośrednictwem systemu teleinformatycznego ZUS profil informacyjny płatnika.

e-zwolnienia lekarskie do 2016 roku

Źródło: Eastnews

7 lipca br. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa. Oznacza to nie tylko koniec możliwości uzyskania wysokich zasiłków macierzyńskich po krótkim okresie opłacania składek , ale także wprowadzenie e-zwolnień lekarskich w 2016 roku.

Od 1 stycznia 2016 roku lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie nie będzie musiał tego robić na papierowym druku ZUS ZLA, lecz wystawi elektroniczne zwolnienie korzystając z systemu teleinformatycznego ZUS. W tym celu ZUS udostępni bezpłatnie lekarzom dane ubezpieczonego i płatnika składek w zakresie niezbędnym do wystawienia e-zwolnienia. I stąd wynika nowy obowiązek dla płatników składek na ubezpieczenie chorobowe. Każdy z nich będzie musiał stworzyć swój profil informacyjny z danymi potrzebnymi lekarzowi do przesłania do ZUS e-zwolnienia.

Kto będzie zwolniony z obowiązku tworzenia profilu informacyjnego płatnika składek w ZUS?

W ten sposób zaświadczenie wystawione na profilu informacyjnym lekarza zostanie automatycznie przekazane na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS, a stamtąd trafi na skrzynkę płatnika (czyli pracodawcy).

Ten nowy obowiązek będzie trzeba wypełnić w terminie do 31 grudnia 2015 r.

Katarzyna Sudaj
VAT.pl