Do 25 stycznia JPK_VAT w zakresie ewidencji i deklaracji dla rozliczających się kwartalnie

Zamiast 60% kosztów obciążających firmy - 27% podatek płacony od funduszu płac oraz niezależny od tego podatek przychodowy - to najnowszy projekt zmian w opodatkowaniu przedsiębiorstw w Polsce. Jednorodna danina zastąpić ma wszystkie obecnie znane – podatek PIT, CIT, ZUS, NFZ, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Źródło: YAY foto
Propozycja to efekt prac Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, przedstawiona podczas posiedzenia parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.
>>> Pobierz bezpłatny program i rozlicz swój PIT <<<
Podatnicy nie mieliby możliwości rozliczania kosztów uzyskania przychodów. Podatek płacony byłby wyłącznie od przychodu – o ile propozycja znajdzie aprobatę i zostanie przegłosowana, podatnicy płacić mają:
Stawka podatku VAT ma być jednolita, bez rozgraniczania na podstawową i obniżone. Wynosić ma ona 16,25 proc.
Przedsiębiorcy musieliby również liczyć się z zapłatą 27% podatku od funduszu płac – jest to obciążenie, jakie przedsiębiorcy ponosiliby za zatrudniane osoby. Kwota ta finansowałaby wszelkie składki ubezpieczeniowe oraz społeczne zatrudnionych. Dzięki przejęciu tych kosztów przez przedsiębiorców - realne wynagrodzenie osób zatrudnionych wzrosnąć mogłoby o ok. 30%.
Przedstawiony projekt jest kolejną w ostatnim czasie, po koncepcji podatku jedynego, propozycją gruntownej – całościowej zmiany polskiego systemu podatkowo – ubezpieczeniowego. Również obecna propozycja już w dniu jej prezentacji – spotkała się z falą krytyki ze strony ekspertów
Piotr Szulczewski, PIT.pl