Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2020
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2020

Niski podatek od nieruchomości już nie na raty

Katarzyna Sudaj 04.01.2016 10:00 (aktualizacja: )

Podatek od nieruchomości, który wynosi 100 zł lub mniej, będzie trzeba zapłacić jednorazowo, w terminie do 15 marca 2016 roku. Tych najniższych kwot nie będzie można płacić już w ratach, jak to było do tej pory.

 Niski podatek od nieruchomości już nie na raty

Źródło: YAY foto

Zmiany w podatkach lokalnych 2016

Tegoroczne zmiany dotkną osoby fizyczne płacące najniższe kwoty z tytułu podatków lokalnych, w tym podatek od nieruchomości. Dotychczas płaciły one podatek od nieruchomości w czterech ratach w terminach do :

  1. 15 marca,
  2. 15 maja,
  3. 15 września i
  4. 15 listopada.

Teraz najniższe kwoty podatków lokalnych, które rocznie nie przekraczają 100 zł trzeba obowiązkowo zapłacić jednorazowo, w terminie płatności pierwszej raty, czyli do 15 marca 2016 roku. To rozwiązanie ma zmniejszyć samorządowe koszty operacyjne związane z księgowaniem tak niskich kwot.

Z drugiej strony zmiana ta może być dotkliwa dla najuboższych oraz rencistów i emerytów. Za mieszkanie w bloku zwykle płacą mniej niż 100zł podatku od nieruchomości. Dla niektórych jednorazowy wydatek 100 zł tuż przed Wielkanocą 2016 roku może być wyraźnie odczuwalny. Wszak zdecydowanie łatwiej zaplanować w domowym budżecie cztery niskie raty poniżej 25 zł na kwartał.

Nic w zasadach płatności nie zmieni się dla osób prawnych (np. spółek) i jednostek budżetowych, które płacą miesięczne i kwartalne raty podatków. Również osoby fizyczne płacące rocznie powyżej 100 zł za swoje mieszkanie, dom czy działkę będę mogły „po staremu” opłacić podatek od nieruchomości, rolny czy leśny w czterech ratach w trakcie 2016 roku.

Katarzyna Sudaj, PIT.pl