Pobierz e-pity 2020

NIP odchodzi do lamusa

Katarzyna Sudaj 10.08.2010 09:00 (aktualizacja: )

1 stycznia 2011 roku osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej będą mogły zapomnieć o swoim numerze NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej). Przy złożeniu rozliczenia rocznego PIT za 2010 rok wystarczy już tylko sam numer PESEL. Również od 1 stycznia 2011 roku nie będą już wydawane nowe numery NIP dla osób fizycznych.

Wczoraj wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz poinformował, że projekt założeń do projektu nowelizacji ustawy o ewidencji i identyfikacji podatników i płatników jest na etapie uzgodnień międzyresortowych. Sama ustawa zostanie napisana już niedługo. Rezygnacja z NIPu w kontaktach osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej z administracją skarbową będzie dużym ułatwieniem dla przeciętnego Kowalskiego. Nie będzie musiał już pamiętać (lub szukać w dokumentach) kilku różnych numerów – wystarczy PESEl, który jest numerem unikalnym, nadawanym każdemu zaraz po urodzeniu.

Wiceminister finansów uspokaja sceptyków, którzy obawiają się bałaganu w związku z tą zmianą. Już w ubiegłorocznych PITach należało wpisać obok NIPu swój PESEL, więc urzędy skarbowe znają PESEL każdego podatnika.

Dla przedsiębiorców numer NIP będzie nadal obowiązywał, gdyż ten obowiązek wynika z regulacji unijnych.

Katarzyna Sudaj
PIT.pl