Pobierz e-pity 2018

Nie kupuj skutera do firmy. Sprzedając będziesz musiał zapłacić VAT

Piotr Szulczewski 04.06.2014 09:00 (aktualizacja: )

04.06 Nie kupuj skutera do firmy. Sprzedając będziesz musiał zapłacić VAT

Piotr SzulczewskiDrobni przedsiębiorcy, którzy starają się wygenerować koszty uzyskania przychodów, często decydują się na zakup skutera lub motorowera. Gdy nabędą je od konsumenta, to mimo że nie odliczą VAT od zakupu, po zakończeniu sezonu będą zmuszeni zapłacić VAT od sprzedaży tego majątku.

Od 1 stycznia 2014 r. zmianie uległy zasady naliczania VAT w przypadku towarów używanych. Do końca 2013 r., ich sprzedaż po okresie ich wykorzystywania przekraczającym 6 miesięcy od daty nabycia prawa do rozporządzania nimi jak właściciel powodowała brak obowiązku naliczenia podatku VAT (art. 43 ust 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Dz. U. 2011, nr 177, poz. 1054 ze zm., w brzmieniu do 2014 r.).

Bezpłatne porady PIT.pl

Dostałeś spadek bądź darowiznę,
założyłeś działalność gospodarczą i masz problem z podatkami a może nie wiesz jak rozliczyć składki ZUS? Zadaj pytanie i uzyskaj bezpłatną
odpowiedź doradcy.

Obecnie nie ma możliwości korzystania ze zwolnienia z podatku VAT przy sprzedaży skutera kupionego na stan firmy nawet w przypadku, gdy kupujący nie miał możliwości odliczenia podatku VAT przy jego nabyciu. Nie ma przy tym znaczenia, czy skuter będzie sprzedany przed czy po upływie 6 miesięcy użytkowania go jako właściciel.

Po dokonaniu sprzedaży skutera kupionego wcześniej od konsumenta nie ma również możliwości skorygowania nieodliczonego wcześniej podatku VAT. Taki VAT po prostu nie wystąpił przy jego nabyciu, a obecnie istnieje konieczność jego naliczenia.

Wyjątkiem od powyższej zasady jest korzystanie ze skutera wyłącznie do celów zwolnionych z podatku VAT. W takim przypadku również jego sprzedaż będzie zwolniona z opodatkowania.

Niezależnie od naliczenia VAT przedsiębiorca ze względu na sprzedaż musi naliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych lub prawnych (w zależności, któremu z tych podatków podlega). Kupujący natomiast, jako że nabędzie przedmiot opodatkowany VAT, nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i to niezależnie od tego, czy strony ustalą wartość rynkową skutera na kwotę 1000 zł czy wyższą.

Istnieje możliwość sprzedaży skutera na zasadach marży - towary używane co jednak nie jest jednoznaczne z brakiem VAT, naliczanego w takim przypadku metodą "w stu". Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o podatku VAT podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Piotr Szulczewski,
VAT.pl