Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Nie dostałeś listu z ZUS? Sprawdź skrzynkę elektroniczną PUE ZUS

Katarzyna Sudaj

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozesłał 20,7 mln listów z Informacją o Stanie Konta Ubezpieczonego. Co dziesiąty list wysłano przez internet, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Informowaliśmy już o tym, że ZUS zakończył tegoroczną wysyłkę informacji o stanie odprowadzonych składek ubezpieczeniowych oraz o wysokości hipotetycznej emerytury. Taka wiadomość od końca czerwca trafiała do każdego, kto ma odprowadzoną choć jedną składkę na swoje konto ubezpieczonego w ZUS. Nieważne, czy obecnie pracuje i czy aktualnie opłaca jakieś składki. Ważne, że na jego konto ubezpieczeniowe ZUS odnotowano choć jeden wpływ. Jest to więc bardzo istotna informacja dla każdej osoby.

Nie wszyscy jednak zwrócili uwagę, że każdy posiadacz zarejestrowanego profilu na PUE, czyli Platformie Usług Elektronicznych ZUS otrzymał wiadomość elektroniczną. W tym roku prawie 2,1 mln spośród 20,7 mln wysłano przez Internet, czyli ponad 10 procent. To ważna wskazówka dla osób, które np. w ramach wakacyjnych akcji plenerowych (choćby podczas trasy koncertowej „Lata z radiem” PR1 w lipcu i sierpniu 2014 roku) zakładali konta na PUE ZUS, a na co dzień nie korzystają z nich zawodowo. Bardzo łatwo zapomnieć, że ma się takie konto. A teraz czeka tam ważna dla ubezpieczonego informacja z ZUS.

Warto więc odszukać dane i zalogować się na swoje konto, aby sprawdzić czy nasz pracodawca odprowadza za nas składki i jaka jest prognozowana wysokość naszej przyszłej emerytury - mówi Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Trzeba jednak pamiętać, że wyliczona emerytura to tylko pewna hipoteza, która nie uwzględnia przyszłych waloryzacji składek oraz możliwej zmiany pracy i tym samym zmiany wysokości płaconych składek.