Nadal brak nowej deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA

Katarzyna Sudaj 15.03.2018 10:00 (aktualizacja: )

Płatnicy ZUS nadal muszą korzystać ze starego wzoru deklaracji ZUS DRA bez zbiorczej kwoty składek. Już w grudniu 2017 roku ZUS obiecywał, że „są przygotowywane zmiany w programie Płatnik dotyczące kreatora dokumentów płatniczych. Za około dwa miesiące dokument płatniczy ma być wypełniany jedną zbiorczą kwotą składek.” Dziś mija termin zapłaty składek za luty, a nowej wersji druku ZUS DRA nie widać.

 Jeden przelew do ZUS wyeliminował błędne wpłaty

Nadal brak nowej deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA / YAY foto

Płatnicy ZUS już po raz trzeci płacili w tym rokuskładki ubezpieczeniowe na nowych zasadach, wykonując jeden zbiorczy przelew. Choć początkowo było sporo wątpliwości dotyczących jednego przelewu do ZUS na nowe numery rachunków składkowych, to ta rewolucyjna zmiana udała się bez większych problemów, a nawet odnotowała niewątpliwy sukces w postaci spadku błędnych przelewów prawie do zera.

To już pewne. Od 1 kwietnia nowa, niższa składka wypadkowa

Przed pierwszymi wpłatami ze stycznia 2018 roku wiele osób narzekało na brak zbiorczej sumy składek w deklaracji ZUS DRA. Spodziewali się, że może to być źródłem pomyłek lub nieporozumień. Widać, że niepotrzebnie. Płatnicy bez tej pozycji w ZUS DRA wpisują poprawna sumę składek do przelewu.

Jak wypełnić przelew do ZUS w 2018 roku?

Jednak mamy w pamięci zapowiedzi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który już w grudniu 2017 roku obiecywał, że trwają prace w programie PŁATNIK i na początku marca będzie dostępna nowa wersja ZUS DRA. Obecny wzórobowiązuje od ponad dwóch lat, czyli od1 stycznia 2016 roku. W programie Płatnik 10.01.001 nadal użytkownicy korzystają z tej wersji dokumentu.

Katarzyna Sudaj, PIT.pl