Ministerstwo Finansów informje - faktury zakupu nie będą przekazywane w formacie JPK

Piotr Szulczewski 29.07.2016 09:00 (aktualizacja: )

MF informuje o zmianach w JPK - faktury zakupu nie będą przekazywane w formacie JPK

Zaczynają się zmiany we wprowadzanych elektronicznych kotrolach poprzez udostępnianie organom dokumentacji w formie denolitego pliku kontrolnego. Pojawiają się problemy przy wypełnianiu obowiązków nałożonych w tym zakresie przez przepisy prawa. Ministerstwo Finansów informuje, że poprzez JPK nie będzie trzeba przesyłać faktur zakupu.

Kolejne problemy w aplikacji ePłatnik

Źródło: YAY foto

<< Czy powszechny obowiązek składania plików JPK
wpłynie na podwyżkę cen usług księgowych? [SONDA] >>

Zgodnie z informacją podaną przez ministerstwo Finansów, podmioty, które prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, nie będą miały obowiązku przesyłania faktur VAT dokumentujących zakup w formacie JPK.

Wprowadzono rozwiązanie alternatywne. 1 stycznia 2017 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, która rozszerzy zakres danych zawartych w ewidencji prowadzonej dla celów podatku VAT, przesyłanych w formacie JPK (NIP). W związku z tym nie będzie potrzeby przekazywania do organu podatkowego faktur zakupu w formacie JPK.

Taka informacja sugeruje kolejne zmiany w systemie ewidencjonowania podatku VAT. Oczekiwać należy zatem, że podatnicy będą musieli dostosować prowadzone obecnie ewidencje do nowych wzorów, wprowadzanych przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.

Autor Piotr Szulczewski, VAT.pl