Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2020
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2020

Miasta zachęcają: rozlicz PIT i wygraj nagrodę

Katarzyna Sudaj 06.04.2017 09:00 (aktualizacja: )

Do 2 maja br. należy rozliczyć PIT za 2016 rok. Intensywnie ruszyły więc kampanie zachęcające do płacenia podatków w mieście faktycznego zamieszkania. Do wygrania są auta, skutery, rowery, bony na wakacje z biurem podróży, czy konsole do gier i wiele innych nagród.

Miasta zachęcają - rozlicz PIT u nas i wygraj nagrodę
Źródło: YAY foto

W którym US należy złożyć PIT?

Deklaracji PIT nie trzeba rozliczać w urzędzie skarbowym zgodnym z miejscem zameldowania, lecz według miejsca zamieszkania na dzień 31 grudnia danego roku podatkowego. Korzystając z tej możliwości, miasta i gminy zachęcają podatników niezameldowanych na ich terenie, a faktycznie mieszkających w ich obrębie, do płacenia podatków w danym mieście. Ważny nie jest meldunek w dowodzie osobistym, ale „centrum interesów życiowych” (osobistych i gospodarczych), czyli powiązania rodzinne, towarzyskie, aktywność społeczna i obywatelska oraz miejsce pracy zawodowej czy wykonywania własnej działalności gospodarczej.

>>> W którym US powinni rozliczyć się małżonkowie mający różne adresy zameldowania? <<<

Gmina Wrocław jak co roku wystartowała jako jedna z pierwszych ze swoją kampanią reklamującą loterię z atrakcyjnymi nagrodami za rozliczenie rocznego zeznania PIT. Na stronie www dowiemy się nie tylko jak wziąć udział w loterii, ale także jaka jest definicja miejsca zamieszkania dla celów podatkowych oraz na co miasto przeznacza wpływy z podatków dochodowych. Na wrocławskich podatników czekają skutery, rowery, bezpłatna komunikacja miejsca czy vouchery do zoo lub aquaparku.

Rozlicz PIT we Wrocławiu

Źródło: www.wroclaw.pl/pit

Na początku lutego ruszyła także kampania „PIT w Gdańsku, Się opłaca!”. Zachętą do przyciągnięcia nowych podatników ma być główna nagroda toyota yaris hybrid wersja Premium oraz rower i konsole gier Xbox One. Oprócz informowania mieszkańców, jakie rodzaje inwestycji i zadań własnych może realizować miasto dzięki ich podatkom, organizatorzy zamieścili bardzo ciekawe narzędzie na tej stronie. Jest to kalkulator, który po wpisaniu kwoty brutto miesięcznego wynagrodzenia, pokazuje jaka jego część trafia do budżetu miasta na realizację poszczególnych zadań.

PIT w Gdańsku się opłaca

Źródło: www.gdansk.pl/pit

Z PIT-em w drogę po nagrodę” - to hasło tegorocznej kampanii, którą przygotował Urząd Miasta w Mysłowicach. Pula nagród w mysłowickiej loterii wynosi blisko 22 tys. zł, a główną z nich jest voucher „Bon Wakacyjny Itaki” o wartości 10 000 zł. Pozostałe nagrody to skuter, ekspres ciśnieniowy, laptop i robot wieloczynnościowy. Organizator zapewnia także nagrody pieniężne na pokrycie obowiązkowego podatku od wygranych.

W szranki do walki o podatnika stanęła także mała wiejska gmina Wieliszew położona 30 km od Warszawy. Choć gmina niewielka, to nagrodą główną w loterii Rozlicz PIT w Wieliszewie jest auto Toyota Aygo o wartości prawie 50 tys. zł. Wieliszew kusi także voucherami na meble, telewizorem LED czy aparatem fotograficznym. Zapewne większość mieszkańców tej gminy pracuje bądź studiuje w stolicy, więc władze Wieliszewa muszą walczyć o wpływy z ich podatków.

Tym bardziej, że Warszawa właśnie 1 kwietnia ruszyła z kampanią zachęcająca do płacenia podatków na swoim terenie. Kampania o nazwie zawierającej grę słów „Pogryzione, niepoPITe” ma pokazywać „przedmioty, miejsca, obiekty użytku wspólnego, które mogłyby funkcjonować dobrze, ale są pogryzione. Gdyby były poPITe, innymi słowy, gdyby warszawiacy płacili PIT-y w mieście, te obiekty byłyby całe i w pełni funkcjonalne.”

 Źródło: www.um.warszawa.pl

 

W zasadzie każde z większych miast, jeśli nie organizuje loterii z nagrodami dla osób rozliczających PIT na swoim obszarze, to prowadzi kampanie społeczne, informujące o roli podatków płaconych lokalnie. Rośnie świadomość podatników, że większe wpływy z podatku PIT to większe szanse na lokalne inwestycje i rozwój i małych ojczyzn.

A jest się o co bić

Jak podkreślono we wrocławskiej kampanii: „duża część podatku dochodowego zostaje przekazana do miasta, w którym mieszkasz. Dla Wrocławia to ponad 1 mld zł w budżecie...”. Dla budżetów miast i gmin wpływy z podatku PIT to spora część ich dochodów. W ramach subwencji wraca do nich ok. 38 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych zapłaconego przez mieszkańców.

To już kolejny rok, gdy miasta walczą o nowych podatników i ich pieniądze. Z powodzeniem uświadamiają na co trafiają wpływy z podatków mieszkańców, a nowy chodnik przed domem, atrakcyjny plac zabaw dla dzieci czy wyremontowana droga do pracy realnie przemawiają do mieszkańców.

Katarzyna Sudaj, PIT.pl