Powoływanie fundacji rodzinnych od maja 2023 r.

Ministerstwo Finansów planuje reformę wyspecjalizowanych urzędów skarbowych. Obsługą firm o przychodach powyżej 50 mln euro ma zajmować się jeden Urząd Skarbowy o zasięgu krajowym. Celem planowanych działań jest wyodrębnienie urzędu, który obsłuży największe podmioty prowadzące najbardziej skomplikowane operacje gospodarcze.
» ZUS wirtualnym biurem rachunkowym?
Obecnie w Polsce działa 20 wyspecjalizowanych urzędów skarbowych. Wyspecjalizowany urząd skarbowy (WUS) to taki, który zajmuje się obsługą największych podmiotów gospodarczych. Funkcjonują w Polsce od stycznia 2004 r. Do WUS należy zgłosić się zgodnie z właściwością miejscową. Zgodnie z zapowiadanymi zmianami ma pozostać 19 urzędów, a superurząd powstać w Warszawie.
Źródło: shutterstock
Jak zapowiada MF wyspecjalizowany Urząd Skarbowy ma mieć zasięg krajowy i działać na bazie I Mazowieckiego Urzędu Skarbowego. Ma on obsługiwać podmioty o przychodach powyżej 50 mln euro (czyli nieco ponad 2800 podatników) bez względu na pochodzenie kapitału.
Dodatkowo przez ten organ obsługiwane mają być banki państwowe oraz banki w formie spółek akcyjnych, zakłady ubezpieczeń, podatkowe grupy kapitałowe i spółki wchodzące w skład tych grup oraz spółki, których akcje są notowane na giełdzie.
Zmiana, którą mają zostać objęte największe podmioty to jak informuje dyrektor Artur Gostomski kontynuacja podjętych już działań w postaci uruchomionej w 2019 r. infolinii KAS dla największych firm oraz tzw. Programu Współdziałania adresowanego do największych firm.
Według dyrektora Gostomskiego przeprowadzana reforma ma zapewnić obsługę podatników dostosowaną do ich oczekiwań, a pracownicy urzędu będą mogli lepiej poznać specyfikę działania największych firm i wypracować odpowiednie, spójne podejście do nich.
Pozostałe 19 wyspecjalizowanych urzędów będzie obsługiwać małe i średnie przedsiębiorstwa. Z reformy mają skorzystać zarówno duże firmy, jak i mniejsi przedsiębiorcy. Ponadto KAS dąży do tego by wszystkie kwestie podatkowe można było załatwiać elektronicznie.
Ministerstwo Finansów planuje utworzenie superurzędu od 1 stycznia 2021 r.