MF: Będzie czterokrotnie mniej towarów z obniżoną stawką VAT

Iwona Maczalska 16.04.2018 12:00 (aktualizacja: )

2018-04-17

Wiceminister Finansów Paweł Gruza zapowiada czterokrotne zmniejszenie ilości towarów uprawnionych do obniżonego podatku VAT.

MF: Będzie czterokrotnie mniej towarów z obniżoną stawką VAT

Wiceminister finansów Paweł Gruza: Będzie czterokrotnie mniej towarów z obniżoną stawką VAT / FORUM

 

W poniedziałek 16 kwietnia podczas otwarcia II Kongresu Rady Podatkowej Konferencji Lewiatan wiceminister finansów Paweł Gruza poinformował o planach rządu związanych ze zmniejszeniem liczby towarów objętych obniżoną stawką podatku VAT z aktualnych 240 do 60. W swoim wystąpieniu przypomniał o licznych zmianach w systemie podatkowym, jakie miały miejsce w ostatnich miesiącach. Podzielił się również planami zmian – jakie mają pojawić się już niebawem.

Tylko 60 towarów z obniżoną 8% stawką VAT

Kluczową zmianą zapowiadaną przez Wiceministra Gruzę jest zmniejszenie liczby towarów uprawnionych do opodatkowania obniżoną – 8% stawką podatku VAT. Zdaniem Pawła Gruzy ,, Aktualnie jest zidentyfikowanych 240 kategorii, które mają przywilej stawki obniżonej i chcemy zredukować to czterokrotnie, do mniej więcej 60”.

Podatek CIT również ze zmianami

Wiceminister Finansów Paweł Gruza w swoim wystąpieniu nie pominął również kwestii samego podatku CIT. Jak stwierdził – aktualnie nie ma już możliwości wprowadzania zmian w ustawie o CIT – należy ją napisać od nowa.

Równocześnie wiceminister zapowiedział obniżkę stawki podatku CIT z 15 na 9 proc. Z bonusu skorzysta ograniczona liczba podatników, czyli spółki o przychodach poniżej 1,2 mln euro rocznie, łącznie około 400 tys. firm. Przywilej nie obejmie 2 mln jednoosobowych działalności gospodarczych, płacących PIT - podsumowywuje Eugeniusz Twaróg z Pulsu Biznesu w artykule "Pięć obietnic Morawieckiego".

Iwona Maczalska, PIT.pl

Stanowisko Wiceministra Finansów Pawła Gruzy

„Nie ma koncepcji ograniczenia stosowania obniżonych stawek VAT, intencją prowadzonych prac jest natomiast uproszczenie matrycy i eliminacja odziedziczonych po poprzednikach absurdów matrycy stawek VAT. Analizowane jest zmniejszenie liczby pozycji w załącznikach VAT (co wynika ze zmiany metody klasyfikacji z PKWiU na CN), wraz ze zwiększeniem ilości towarów opodatkowanych niższymi stawkami. Nie oczekujemy dodatkowych wpływów budżetowych z tytułu tych zmian.”

Wiceminister Finansów Paweł Gruza