Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

List z ZUS z numerem konta do zapłaty składek od 2018 r.

Katarzyna Sudaj 11.10.2017 09:00 (aktualizacja: )

Do końca 2017 roku każdy płatnik składek ZUS powinien otrzymać list polecony zawierający indywidualny numer rachunku składkowego. Bez niego nie zapłaci należnych składek ZUS od stycznia 2018 roku.
 

List z ZUS z numerem konta do zapłaty składek od 2018 r.

Indywidualny numer rachunku do przelewu ZUS od 2018 roku / FORUM

Zaczęła się zakrojona na szeroką skalę akcja informacyjna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Ministerstwa Finansów na temat zmian w sposobie opłacania składek ZUS, które zaczną obowiązywać już od stycznia 2018 roku. Oprócz informacji rozsyłanych do prasy i publikowanych na stronach rządowych, pojawiły się komunikaty radiowe i telewizyjne przypominające o przydzielaniu każdemu płatnikowi składek ZUS jego własnego, unikalnego numeru rachunku składkowego, bez którego w styczniu 2018 roku nie będzie mógł zrealizować przelewu bankowego. Także banki informują swoich klientów o nadchodzących zmianach i ograniczeniach z jakimi będą musieli zetknąć się dokonując wpłaty do ZUS.

W 2018 r. bez indywidualnego konta nie opłacisz składek ZUS

Od nowego roku elektroniczny formularz zlecenia przelewu do ZUS nie podpowie już docelowego numery konta, gdzie powinien trafić przelew.

Banki informują o zmianie numeru konta do zapłaty ZUS 2018

Banki informują o zmianie numeru konta do zapłaty ZUS 2018 / Opracowanie własne

Stanie się tak dlatego, że nie będzie to już numer konta dedykowany dla danego rodzaju składki w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pod który podlegamy. Teraz każdy płatnik składek będzie dokonywał przelewu na numer konta zawierający jego NIP.

Ważne: Jeśli płatnik ZUS nie otrzyma takiej informacji do 31 grudnia br. , to powinien samodzielnie skontaktować się z najbliższym oddziałem ZUS lub zadzwonić na infolinię Centrum Obsługi Telefonicznej (22 560 16 00 - COT).

Uwaga: Jeśli płatnik ZUS ma założony profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), to po zmianie znajdzie tam swój numer rachunku składkowego (w zakładce „Płatnik”)

Warto pamiętać, że zmieni się także sytuacja osób mających zaległości w opłacaniu składek. Nie będzie bowiem można opłacać tylko składek bieżących. Od 2018 roku ZUS każdą wpłatę będzie zaliczał na poczet najstarszych zaległych należności. Tylko zawarcie układu ratalnego z ZUS pozwoli na utrzymanie aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego czy chorobowego.

Informacja o nowym numerze konta do końca 2017 roku

Rozpoczęła się już wysyłka kilku milionów listów poleconych. Trafią one do każdej firmy, przedsiębiorcy i osoby samozatrudnionej, która jest płatnikiem składek. Ta zmiana pozwoli zastąpić dotychczasowe trzy lub cztery przelewy do ZUS tylko jednym przelewem, gdzie jedna kwota obejmie sumę wszystkich składek na:

  • ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe),
  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • fundusze (Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych), oraz
  • Fundusz Emerytur Pomostowych).

Dzięki temu zabiegowi liczba wpłat, którą muszą corocznie przetworzyć systemy informatyczne banków oraz ZUS zostanie ograniczona z 65 do ok. 27 mln. (dane za Wprost.pl)

W odpowiedzi na wątpliwości użytkowników związane ze zmianami w opłacaniu składek ZUS, zespół PIT.pl przygotował szczegółowy poradnik wyjaśniający jak od stycznia 2018 roku opłacić składki ZUS.

Katarzyna Sudaj, PIT.pl