Kłopoty z ePUAP: ZUS nie ukarze za dokumenty przekazane po terminie

Katarzyna Sudaj 20.08.2015 10:00 (aktualizacja: )

Kłopoty z ePUAP: ZUS nie ukarze za dokumenty przekazane po terminie

Od kilku dni występują problemy z logowaniem do PUE za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP. W związku z tym niektórzy płatnicy ZUS mogli mieć trudności z terminowym przekazaniem do ZUS dokumentów rozliczeniowych. ZUS odstąpi od ukarania ich.

Kłopoty z ePUAP: ZUS nie ukarze za dokumenty przekazane po terminie
Źródło: EastNews

Płatnicy, którzy mieli obowiązek złożenia dokumentów rozliczeniowych w poniedziałek 17 sierpnia 2015 r., mogli napotkać na problemy z logowaniem do Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE) za pomocą Profilu Zaufanego ePUAP. Z tego powodu niektóre osoby nie zdążyły złożyć wymaganych dokumentów w ustawowym terminie. ZUS opublikował komunikat, w którym informuje, że płatnicy ZUS „nie będą ponosić konsekwencji, jeżeli przekażą dokumenty do ZUS przez PUE (podpisane profilem ePUAP) w kolejnych dniach, najszybciej jak to będzie możliwe.”

Okresowe przerwy w działaniu ePUAP są spowodowane wdrażaniem nowej wersji systemu ePUAP, czyli ePUAP2. Oprócz logowanie problemy pojawiają się przy rejestracji profilu PUE za pomocą Profilu Zaufanego ePUAP oraz podczas podpisywania Profilem Zaufanym ePUAP dokumentów wysyłanych z PUE (w tym również dokumentów ubezpieczeniowych z aplikacji ePłatnik).

 MAC obiecywał, że 1 lipca ruszy nowy ePUAP2

 

Równocześnie ZUS przypomina, że do PUE ZUS można zalogować się także za pomocą certyfikatu kwalifikowanego (e-podpis) lub przy użyciu loginu i hasła PUE. Profil zaufany ePUAP to tylko jeden z trzech sposobów. Pozostałe dwa działają. Płatnicy ZUS mogą więc korzystać z Platformy Usług Elektronicznych ZUS, rejestrować nowe profile PUE oraz podpisywać dokumenty wysyłane z PUE (również z aplikacji ePłatnik) przy użyciu certyfikatu kwalifikowanego (płatny e-podpis).

Katarzyna Sudaj, VAT.pl