Kim jest współczesny księgowy?

07.06.2013 10:00 (aktualizacja: )

Zapowiadana przez Ministerstwo Sprawiedliwości druga transza deregulacji ma objąć zawody finansowe, w tym usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Księgowi staną przed kolejnym wyzwaniem. Pracując w branży, w którą od zawsze wpisane były zmiany: prawne, technologiczne, powinni już sobie wyrobić umiejętność błyskawicznej adaptacji do zmieniającego się otoczenia. Czy wyrobili? W którym miejscu są współcześni księgowi? Kim właściwie są? Jakie mają aspiracje i pasje? Liczymy, że na te i kilka innych pytań odpowie badanie polskich księgowych, realizowane przez portal ksiegowiprzyszlosci.pl.

W niedzielę 9 czerwca świętujemy Dzień Księgowego

W przeddzień deregulacji

Ministerstwo Sprawiedliwości nieprzerwanie pracuje nad przepisami uwalniającymi zawody. Zmiana głównodowodzącego ministerstwem ma nie mieć wpływu na tę kwestię. Druga transza deregulacji obejmie 57 zawodów, w tym m.in.: zawód doradcy podatkowego, biegłego rewidenta oraz usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Od roku wiele środowisk toczy wewnętrzne i zewnętrzne debaty na temat planowanych zmian. Podsumowanie konsultacji społecznych, prowadzonych przez MS, w których wzięły udział podmioty zrzeszające polskich finansistów, wyraźnie pokazuje, że temat ograniczenia regulacji w dostępie do zawodów w dalszym ciągu budzi wiele kontrowersji. Naszedł czas, by o zdanie zapytać samych księgowych.   

Kim jest współczesny księgowy?

Deregulacja zawodów jest doskonałym pretekstem do przekrojowego badania polskich księgowych, zarówno tych zatrudnionych w działach finansowych firm, biurach rachunkowych, jak i samodzielnych księgowych. Portal ksiegowiprzyszlosci.pl postanowił wykorzystać ten moment, by zapytać ich m.in. o wykształcenie i przygotowanie do pracy, rozwój zawodowy, wykorzystywane rozwiązania technologiczne, perspektywy na przyszłość.

ksiegowiprzyszlosci.pl - portal dla finansistów z pasją               

Portal ksiegowiprzyszlosci.pl postawił sobie za cel, poza dostarczaniem informacji istotnych dla księgowych, zmianę wizerunku przedstawicieli tego zawodu. Dlatego też wśród pytań, na które odpowiedzą badani, nie mogło zabraknąć tematu aspiracji zawodowych, ale także pasji i zainteresowań.

Chcemy zapytać samych księgowych o stereotypy dotykające ich zawodu – mówi Jadwiga Wojtas z redakcji portalu ksiegowiprzyszlosci.pl. – Mamy nadzieję, że księgowi podejmą razem z nami wyzwanie naszkicowania obrazu tej branży. Jesteśmy ciekawi, kim jest Księgowy Przyszłości – dodaje.

Badanie zostanie przeprowadzane za pośrednictwem portalu ksiegowiprzyszlosci.pl (www.ksiegowiprzyszlosci.pl/ankiety). Raport z badania zostanie przedstawiony 28 czerwca br. podczas organizowanej w Warszawie konferencji „Rachunkowość szyta na miarę małych i średnich przedsiębiorstw. Punkt widzenia interesariuszy.”

Źródło: Stowarzyszenie Księgowych w Polsce