Jeden wzór deklaracji VAT na terenie całej Unii

28.10.2013 09:00 (aktualizacja: )

28.10 Jeden wzór deklaracji VAT na terenie całej Unii

Jeden wzór deklaracji podatkowej zamiast 28 krajowych. Komisja Europejska zaproponowała standardową deklarację VAT, jaka miałaby obowiązywać na terenie całej Unii. Bruksela przekonuje, że przyczyni się to do ograniczenia biurokracji i poprawi przestrzeganie przepisów podatkowych.

Co roku unijni podatnicy składają 150 milionów deklaracji VAT. Format krajowych deklaracji, wymagane w nich informacje oraz terminy ich składania znacząco różnią się jednak w poszczególnych państwach członkowskich. W najlepszym wypadku różnice te są kosztowne i uciążliwe, w najgorszym - powstrzymują przedsiębiorstwa przed rozwojem działalności w innych krajach Unii - mówił komisarz ds. podatków Algirdas Szemeta. Stąd propozycja Komisji, by utworzyć jednolity zestaw wymogów w tym zakresie.

Standardowa deklaracja VAT będzie obejmować tylko 5 obowiązkowych rubryk do wypełnienia przez podatników, w przeciwieństwie do nawet 100, wymaganych dziś w niektórych krajach. Zniesiony ma zostać także obowiązek składania rocznych deklaracji. Przedsiębiorstwa będą musiały wypełniać je co miesiąc. Komisarz Szemeta przekonywał , że takie rozwiązania będą korzystne zarówno dla firm jak i dla rządów. Przedsiębiorstwa będą mogły korzystać z uproszczonych procedur, mniejszych kosztów i ograniczonej biurokracji. Rządy otrzymają nowe narzędzie służące do poprawy przestrzegania przepisów podatkowych - podkreślał Szemeta.

Według szacunków Komisji Europejskiej, nowa deklaracja VAT może przyczynić się do zmniejszenia kosztów europejskich firm o 15 miliardów euro rocznie.

Informacyjna Agencja Radiowa
/Magdalena Skajewska/Bruksela/moc