Jak założyć konto na PUE ZUS [Instrukcja]

Iwona Maczalska

Założenie konta na PUE ZUS przez osoby, które jeszcze go nie posiadają, stało się ważniejsze niż kiedykolwiek. Od stycznia 2023 r. wszyscy płatnicy składek będą bowiem mieć obowiązek posiadania konta na PUE ZUS. Jak szybko i sprawnie założyć konto?

» Od 1 stycznia 2023 r. konto na PUE ZUS obowiązkowe dla płatników składek

Jesteś płatnikiem składek i opłacasz składki wyłącznie za siebie lub również za swoich pracowników? Pamiętaj o zmianach przepisów prawa, jakie zaczną obowiązywać już od stycznia 2023 roku. Nakładają one na wszystkich płatników składek obowiązek posiadania konta na PUE. Nie czekaj z założeniem konta do ostatniej chwili i skorzystać z poniżej instrukcji. 

Dla kogo konto na PUE ZUS?

Konto na PUE ZUS jest pomocnym narzędziem dla wszystkich obywateli. Dzięki niemu można nie tylko aktywować bon turystyczny, lecz również złożyć wniosek o przyznanie świadczenia 500+, czy wyprawkę szkolną 300+. W przypadku płatników składek daje ono możliwość łatwego generowania i przesyłania drogą elektroniczną dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych oraz różnego typu pism i wniosków. Dlatego też warto założyć konto na PUE. Nie powinni z tym czekać w szczególności płatnicy składek opłacający składki wyłącznie za siebie badź również za swoich pracowników. W ich przypadku posiadanie konta na PUE ZUS od stycznia 2023 roku będzie obowiązkowe. 

 

Zakładanie konta na PUE - instrukcja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Masz problem z założeniem konta w PUE? Skorzystaj z instrukcji przygotowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Instrukcja w sposób bardzo szczegółowy opisuje, jak krok po kroku poruszać się po platformie PUE, w celu zarejestrowania w platformie oraz zalogowania. Instrukcja dostępna jest tutaj.

Uwaga! Po prawidłowym wypełnieniu formularza rejestracyjnego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyświetla okno z informacją o pomyślnej rejestracji profilu. Wiadomość z loginem zostaje wysłana również na podany w formularzu adres e-mail.

 

Instrukcja ZUS jak krok po kroku założyć profil na PUE

Źródło: ZUS.pl

Sposoby rejestracji do PUE ZUS

Założyć konto w Platformie Usług Elektronicznych (PUE) można w kilku prostych krokach:

  1. Wejść na stronę ZUS.pl i kliknąć w przycisk ,,Zarejestruj w PUE” (zanajdujący się w górnej części serwisu),
  2. Z dostępnych sposobów rejestracji wybrać opcję ,,< Dla Ciebie",
  3. Rejestracja profilu może odbyć się na trzy sposoby:
    - poprzez profil zaufany,
    - poprzez kwalifikowany podpis elektroniczny,
    - poprzez Twoją Bankowość Elektroniczną.

Jeżeli nie masz profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz nie dysponujesz bankowością elektroniczną wybierz żółty przycisk ,,Zarejestruj się”, a następnie wypełnij formularz. W przypadku tego typu rejestracji konieczna będzie wizyta w ZUS, w celu potwierdzenia swojej tożsamości. Tożsamość należy potwierdzić nie później niż w terminie 7 dni od dnia dokonania rejestracji.

Źródło: ZUS.pl

Konto bankowe - najszybszy sposób na rejestrację w PUE

Najszybszym sposobem rejestracji w PUE ZUS, bez konieczności odbywania wizyty w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jest rejestracja za pośrednictwem Twojej Bankowości Elektronicznej.

Aby to zrobić, przy wyborze sposobu rejestracji należy wybrać opcję ,,Twoja Bankowość Elektroniczna”, a następnie wybrać ikonę obsługującego Cię banku. Po przekierowaniu na stronę bankowości elektronicznej, należy zalogować się w taki sam sposób, jak do swojego konta w banku. Po zalogowaniu i potwierdzeniu danych system automatycznie przekieruje Cię do platformy PUE.

Zalogować się do platformy PUE możesz również bezpośrednio z Twojej bankowości elektronicznej, klikając w odpowiednią ikonę na stronie swojego banku.

Rejestracja za pomocą profilu zaufanego

Opcja rejestracji za pomocą profilu zaufanego skierowana jest w szczególności do osób posiadający profil zaufany. Po wybraniu przycisku ,,PROFIL ZAUFANY/LOGIN.GOV.PL” zostaniesz przekierowany na stronę login.gov.pl. Uwaga! Osoby posiadające dowód osobisty z warstwą elektroniczną, czyli tzw. e-dowód mogą również zalogować się do PUE ZUS, bez konieczności dodatkowego potwierdzania tożsamości. Dzięki e-dowodowi osobistemu można sprawnie logować się do portali administracji publicznej oraz elektronicznie podpisywać dokumenty.

Rejestracja za pomocą Kwalifikowanego Podpisu Elektronicznego

Jeżeli posiadasz Kwalifikowany Podpis Elektroniczny możesz wybrać również ten sposób rejestracji do PUE. Po wybraniu tej opcji zostaniesz przekierowany na stronę rejestracji, za pośrednictwem kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Zgodnie z instrukcją należy umieścić kartę w czytniku kart kryptograficznych, a następnie nacisnąć przycisk ,,Podpisz oświadczenie”.

 

ZUS