Pobierz e-pity 2020

Jak rozliczają PIT polscy przedsiębiorcy

07.05.2012 09:00 (aktualizacja: )

Termin złożenia deklaracji PIT za 2011 rok minął 30 kwietnia. Firma inFakt.pl, specjalizująca się w usługach księgowych dla freelancerów, mikro i małych firm, wspólnie z agencją badawczą 4P research mix, postanowiła sprawdzić jak z rozliczeniem rocznym radzili sobie polscy przedsiębiorcy. Okazuje się, że wciąż najpopularniejszym sposobem rozliczania jest przekazanie tego zadania do biura rachunkowego. Co 3 przedsiębiorca rozlicza się korzystając z przeznaczonych do tego aplikacji lub wypełniając papierowy formularz. Tylko niecałe 10 proc. przedsiębiorców rozlicza PIT online.

Osoby samozatrudnione  w większości zlecają przygotowanie deklaracji PIT biuru rachunkowemu (54 proc.). Pozostali samodzielnie wypełniają papierowy formularz PIT (16 proc.), korzystają z e-deklaracji (15 proc.) albo rozliczają się za pomocą aplikacji zainstalowanej na komputerze (15 proc.).

Wśród mikroprzedsiębiorców także najpopularniejsze jest przekazywanie rozliczenia do biura rachunkowego (54 proc.), nieco więcej niż samozatrudnionych, bo 21 proc. mikroprzedsiębiorców w celu przygotowania rocznego rozliczenia samodzielnie wypełnia papierowy formularz PIT, 19 proc. korzysta w tym celu ze specjalnej aplikacji  komputerowej, a tylko 6 proc. rozlicza się online.

W grupie małych firm aż 75 proc. przedsiębiorstw rozliczanych jest przez biura rachunkowe. Pozostali korzystają z aplikacji komputerowych (15 proc.) lub samodzielnie wypełniają papierowy formularz
(10 proc.).

Źródło: INFAKT