Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2021
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2021

Ile zapłacą firmy o niskich przychodach na obniżony ZUS?

Katarzyna Sudaj 18.04.2018 09:00 (aktualizacja: )

Poznajemy coraz więcej szczegółów dotyczących obniżenia składek ZUS dla przedsiębiorców osiągających przychody do wysokości 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia. Jaka będzie wysokość obniżonych składek na ubezpieczenie społeczne?

Ile zapłacą firmy o niskich przychodach na obniżony ZUS?

Ile zapłacą firmy o niskich przychodach na obniżony ZUS? / YAY foto

 

Kilka dni temu, na konwencji Prawa i Sprawiedliwości Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział niższe składki ZUS dla małych firm o niewielkich przychodach, gdzie składka będzie proporcjonalnie rosła wraz ze wzrostem przychodów.

Z ust wiceministra przedsiębiorczości i technologii Mariusza Haładyj padło zapewnienie, że projekt obniżenia składek ZUS dla małych i średnich przedsiębiorstw jest już prawie gotowy, a prace nad wprowadzeniem zmiany są już na zaawansowanym etapie. Mariusza Haładyj potwierdził, że ministerstwo konsultuje te zmiany już od "dobrych kilku miesięcy".

Jaka będzie wysokość obniżonych składek ZUS?

W rozmowie z PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała: „- Przykładowo, osoba osiągająca w 2017 r. przychody miesięczne równe minimalnemu wynagrodzeniu, zapłaciłaby do ZUS-u niecałe 660 zł, a nie ponad 1230 zł. A zatem połowa kwoty, którą mały przedsiębiorca dzisiaj płaci do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zostanie w jego portfelu. „

Jakie więc składki będą płacić osoby prowadzące własną działalność gospodarczą? Jeśli dopiero startują z biznesem na niewielką skalę, a ich miesięczne przychody nie przekraczają 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, to mogą skorzystać z tzw. działalności nierejestrowej, która 30 kwietnia 2018 roku wchodzi w życie. Wówczas będą w całości zwolnieni z obowiązku opłaty składek na ubezpieczenie społeczne.

Gdy przychody przekroczą 50 proc. wynagrodzenia minimalnego – wówczas należy zarejestrować działalność i wtedy można skorzystać z półrocznej ulgi na start i dalszego zwolnienia z składek, a następnie od 7 miesiąca, przez okres kolejnych dwóch lat, zacząć opłacać obniżone składki ZUS dla nowych firm, czyli obecnie ok. 520 zł/mc.

I dopiero po tym okresie firma przechodzi na pełny ZUS (obecnie ok. 1230 zł) lub jeśli jej przychody miesięczne będą wahały się pomiędzy 50 a 250 proc. wynagrodzenia minimalnego (czyli dla 2018 roku to „widełki” 1050 – 5250 zł) nadal będzie mogła korzystać z obniżonych składek ZUS zapowiadanych przez Premiera Morawieckiego. Te obniżone składki będą proporcjonalnie rosły wraz ze wzrostem przychodów i wyniosą od 520 do 1230 zł miesięcznie, czyli od poziomu składek przy dwuletniej uldze dla nowych firm na preferencyjnym ZUS-ie do poziomu zwykłych składek ubezpieczeniowych. Przypomnijmy, że minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zdradziła, iż przedsiębiorca mający przychody miesięczne równe minimalnemu wynagrodzeniu, zapłaci do ZUS-u ok. 660 zł.

Nieoficjalne źródła podają, że pierwotne założenia pomysłu uzależnienia wysokości składek ZUS od wysokości miesięcznych przychodów przedsiębiorcy zakładały jeszcze przed rokiem wprowadzenie aż 25 przedziałów przychodowych i odpowiadających im 25 różnych kwot składek ZUS. Teraz w nowym projekcie ma być mniejsze zróżnicowanie przedziałów przychodów i przypisanych im wielkości składek ZUS.

Uporządkujmy powyższe wiadomości:
 

Etapy prowadzenia firmy Wysokość przelewu do ZUS (dane na 2018 rok)

Działalność nierejestrowa

0 zł

Gdy miesięczny przychód przekroczy 50 proc. wynagrodzenia minimalnego
i powstanie obowiązek zarejestrowania firmy

0-6 mcy
ulga na start
zwalniająca ze składek społecznych

319,94 zł
(tylko składka zdrowotna)

7-30 mc-a
okres opłacania preferencyjnego
ZUS dla nowych firm

519,28 zł

Od 31 mc-a

519,28 zł - 1228,70 zł
wysokość składek proporcjonalna do kwoty osiągniętego przychodu (w granicach 50 – 250 proc. wynagrodzenia minimalnego)

Źródło: PIT.pl / Opracowanie własne

Pamiętajmy, że składka zdrowotna najprawdopodobniej pozostaje bez zmian – ją będzie trzeba płacić w pełnej wysokości od momentu zarejestrowania firmy, w kwocie ok. 340-350 zł miesięcznie (obecnie w 2018 roku wynosi ona 319,94 zł), ale zapewne wzrośnie w 2019 roku.

W 2019 roku, gdy mają zacząć obowiązywać nowe przepisy, wysokość wynagrodzenia minimalnego zmieni się – zapewne wzrośnie, więc i wysokość progów przychodów zostanie podniesiona.

Katarzyna Sudaj, PIT.pl