Fiskus znowu kontroluje

21.01.2011 10:00 (aktualizacja: )

W pierwszych województwach rozpoczęły się już ferie zimowe. W związku z tym inspektorzy kontroli skarbowych rozpoczęli na szeroką skalę działania prowadzące do ujawnienia przypadków nierejestrowania sprzedaży na kasach fiskalnych.

Jak tłumaczą sami inspektorzy, takie działania mają nie tylko charakter prewencyjny, ale przede wszystkim mają pomóc w ograniczeniu szarej strefy w miejscowościach turystycznych. Na przedsiębiorców, którzy nie zaewidencjonują sprzedaży na kasach fiskalnych czekają wysokie mandaty.

- Kontrolą objęci zostaną w szczególności podatnicy prowadzący działalność w zakresie handlu, świadczących usługi gastronomii, przewozu osób, wypożyczania sprzętu sportowego oraz świadczących usługi parkingowe. W 2011 r. mandat karny za m. in. nieewidencjonowanie obrotu z tytułu sprzedaży na kasie fiskalnej może wynieść od 138 zł do 2.770 zł – wyjaśnia  Joanna Kruz, Rzecznik prasowy UKS w Katowicach.

Niewydawanie paragonów, to jednak nie jedyne przewinienie przedsiębiorców, które są ujawniane w czasie zimowych kontroli. - Tylko w okresie 15-18.01.2011 r. inspektorzy kontroli skarbowej nałożyli łącznie     już 67 mandatów na kwotę 13.220 zł. Do najczęściej ujawnianych nieprawidłowości należą: dokonywanie sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej, niewydawanie paragonu z kasy rejestrującej dokonanie sprzedaży, nierzetelne i wadliwe prowadzenie ewidencji sprzedaży – mówi Janusz Kozłowski, Rzecznik Prasowy UKS we Wrocławiu.

<< czytaj całość


Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl