Fiskus wyegzekwuje opłatę abonamentową RTV?

30.11.2011 10:00 (aktualizacja: )

Ponad 3 mln abonentów zalega z płatnością za abonament. Ci, którzy mimo wezwań nie zapłacą tego parapodatku, trafią na listę dłużników KRD. Czy w przyszłym roku firmy energetyczne i urzędy skarbowe pomogą Poczcie Polskiej egzekwować opłatę abonamentową?

Czołowe tytuły prasowe donoszą: „nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji pracuje nad nowelizacją ustawy medialnej, zgodnie z którą abonament za publiczne media ściągałyby firmy energetyczne” oraz „według KRRiT urzędy skarbowe powinny odgrywać większą rolę w egzekucji zaległego abonamentu za radio i telewizję”. Postanowiliśmy sprawdzić te doniesienia u źródła.

2,07 miliarda złotych zaległości

W Polsce zarejestrowane odbiorniki posiada 6.882.875 abonentów, z tego:

  • 6.711.842 to gospodarstwa domowe
  • 171.033 to podmioty gospodarki narodowej

Abonentów zwolnionych z opłat jest ponad 2,5 mln, a tylko niecałe 1,28 mln wnosi opłaty terminowo. Oznacza to, że ponad 3 mln abonentów zalega z płatnościami opłat abonamentowych na kwotę ok. 2,07 miliarda złotych.

Kto kontroluje, czy płacimy abonament

Zadania w zakresie pobierania i kontroli opłacania abonamentu należą obecnie do Poczty Polskiej. - Kontrole obowiązku rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych przeprowadzane są sukcesywnie na terenie całej Polski przez upoważnionych pracowników Poczty Polskiej. W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika – wyjaśnia nam Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

<< czytaj całość

Barbara Sielicka
Bankier.pl