Pobierz e-pity 2018

eRejestracja firmy

08.09.2010 09:00 (aktualizacja: )

Proces założenia działalności gospodarczej nie jest łatwy. Teoretycznie, obecnie firmę można zarejestrować korzystając z tzw. „jednego okienka”.

Niemniej, w dalszym ciągu konieczna jest często czasochłonna wizyta w co najmniej kilku instytucjach.W pierwszej kolejności firmę należy zarejestrować we właściwym dla miejsca zamieszkania, urzędzie miasta lub gminy. W tym celu należy pobrać odpowiedni formularz i go wypełnić. Stanowi on jednocześnie wniosek o nadanie numeru REGON, zgłoszenie do urzędu skarbowego oraz do ZUS.

Niestety jeden wniosek nie załatwia wszystkiego. Potrzebna będzie wizyta w urzędzie skarbowym w celu wyboru odpowiedniej formy opodatkowania. Ponadto, jeżeli chcemy zatrudnić pracownika, to mamy obowiązek zgłosić to do ZUS. Jeżeli tego nie zrobimy, grożą nam sankcje karne i finansowe, o których można się więcej dowiedzieć z cyklu „A co, jeśli nie zapłacę?”.

Ponadto istnieje możliwość wysłania formularza pocztą lub drogą elektroniczną. Pierwszy sposób jest mniej popularny ze względu na obowiązek notarialnego poświadczenia podpisu. Z kolei, jeżeli nie posiadamy e-podpisu, to i tak po rejestracji elektronicznej należy udać się do urzędu w celu jego podpisania i odebrania zaświadczenia o wpisie. Pomimo tej przeszkody, jest to stosunkowo wygodny sposób i warto z niego korzystać.

Wygoda polega na tym, że rejestracji dokonać można dokonać z domu za pośrednictwem platformy e-PUAP.  Ponadto mając dostęp do internetu, w dużej mierze możemy mieć pewność, że znajdziemy odpowiedzi na wszystkie pytania. Zaoszczędzony czas lepiej przeznaczyć na właściwą organizację przedsiębiorstwa niż na spotkania z urzędnikami.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
l.piechowiak@firma.bankier.pl