Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2020
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2020

e-paragony i kasy on-line już w 2018 roku

Katarzyna Sudaj 02.08.2017 09:00 (aktualizacja: )

e-paragony i kasy on-line już w 2018 roku

2017-08-03

Pierwsze elektroniczne paragony i kasy rejestrujące on-line mają pojawić się już za pół roku. Ministerstwo Finansów potwierdza, że od 1 stycznia 2018 roku tradycyjne papierowe wydruki zastąpią e-paragony. Na początku w wybranych branżach.

 

 e-paragony i kasy on-line już w 2018 roku

Źródło: YAY foto

 

Kilka dni temu Minister Rozwoju i Finansów udzielił odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie stanu prac regulacyjnych dotyczących zmian w budowie kas rejestrujących oraz raportowania danych z paragonów w formie jednolitego pliku kontrolnego (interpelacja z 5 lipca 2017 r. nr 13726, poseł Izabela Leszczyna). Z odpowiedzi ministerstwa wynika, że trwa ustalanie wymagań dla kas rejestrujących (tzw. kasy on-line) w taki sposób, aby m.in. możliwe było raportowanie transakcji zarejestrowanych na tych urządzeniach do centralnego systemu informatycznego Ministerstwa Finansów. Kasy on-line będą przekazywały automatycznie dane dotyczące raportów fiskalnych dobowych, paragonów fiskalnych oraz faktur (także tych anulowanych).

Ministerstwo Finansów potwierdza datę 2018

Resort finansów chce, aby już od 1 stycznia 2018 roku zaczęło obwiązywać nowe rozporządzenie, a wymiana kas następowała stopniowo. Na początku obowiązek stosowania kas on-line zostanie wprowadzony w branżach szczególnie narażonych na ryzyko nadużyć podatkowych. Jednak w tej chwili nie jest jeszcze znana oficjalna lista takich branż.

Co ważne, „przedsiębiorcy, co do zasady, nie będą musieli wymieniać kas. Podatnik będzie mógł stosować do prowadzenia ewidencji nowe kasy on-line, a także kasy z elektronicznym zapisem kopii. Stopniowo z rynku będą wycofywane kasy z kopią papierową.” Cały okres przejściowy ma potrwać aż do końca 2023 r. czyli sześć lat.

W jaki sposób klient otrzyma e-paragon?

Ministerstwo Rozwoju nie wybrało jeszcze ostatecznego modelu udostępniania paragonów w postaci elektronicznej dla klientów, czyli głównie osób fizycznych. Rozważane jest powiązanie paragonów z bankowym kontem on-line czy przekazywanie ich na mailową skrzynkę pocztową. 

Nowelizacja rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących

Obok odpowiedzi na interpelację poselską pojawiła się również aktualizacja projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. O zamiarze wprowadzenia elektronicznych paragonów pisaliśmy w czerwcu 2016 roku, gdy projekt rozporządzenia został opublikowany po raz pierwszy. Obecna modyfikacja projektu pojawiła się w internecie 20 lipca br.

Katarzyna Sudaj, VAT.pl