Dziś Dzień Księgowego

Piotr Szulczewski 09.06.2011 10:00 (aktualizacja: )

Piotr SzulczewskiDnia 9 czerwca 2014 r. już po raz piąty księgowi z całej Polski obchodzą swój dzień - Dzień Księgowego. Historia obchodów święta jest póki co krótka, mianowicie 4 czerwca 2009 roku członkowie zarządu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce - Pani Dorota Czajkowska oraz Magdalena Karwacka przedstawiły Prezesowi Stowarzyszenia - Panu prof. Messnerowi pomysł uhonorowania pracy księgowych i uczczenia go corocznie świętem księgowych. Pomysł uzyskał aprobatę Przewodniczącego, a za termin obchodów przyjęto dzień 9 czerwca.

Data ta ma za zadanie upamiętniać powstanie w 1907 roku w Warszawie pierwszej organizacji osób zajmujących się zawodowo księgowością i finansami - Związek Buchalterów. Jednym z założycieli, a także Pierwszym Prezesem Związku był Karol Czerwiński. Dopiero w 1926 Związek Buchalterów przekształcił się w „Związek Księgowych w Polsce”, by w 1946 r. odrodzić się w powojennej Polsce jako funkcjonujące do dnia dzisiejszego „Stowarzyszenie Księgowych w Polsce”. Dzień 9 czerwca ma również odsłaniać i przypominać karty historii Związku. Znamienne jest m.in. kontynuowanie działalności również w czasie okupacji – II Wojna Światowa co prawda znacznie ograniczyła zasięg i możliwości funkcjonowania Związku, niemniej nie spowodowała zawieszenia działalności.

W odrodzonej Polsce sukcesywnie rozszerzano możliwości funkcjonowania, m. in. poprzez rozwój prasy specjalistycznej (wydawanie czasopisma „Rachunkowość”) oraz podwyższanie merytorycznych zdolności adeptów sztuki księgowej (powołanie instytucji dyplomowanych biegłych księgowych).

W 1989 r. Związek wyszedł na arenę międzynarodową. Dnia 12 maja Krajowa Rada Dyplomowanych Biegłych Księgowych została członkiem Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC), a w roku 1996 Stowarzyszenie Księgowych powiększyło gremium Europejskiej Federacji Księgowych i Audytorów Małych i Średnich Przedsiębiorstw, EFAA.

Dzień Księgowego jest również okazją do wręczenia honorowych odznaczeń „zasłużony dla rozwoju Stowarzyszenia Księgowych w Polsce”, a także do złożenia przyrzeczenia i wręczenia certyfikatu potwierdzającego uprawnienia do zawodowego wykonywania usług księgowych.

Piotr Szulczewski
Bankier.pl