Dni Ubezpieczonego w ZUS: polubić subkonto i nie tylko

06.10.2014 10:00 (aktualizacja: )

Jak sprawdzić, czy pracodawca odprowadza za nas składki na ubezpieczenia społeczne? Co zrobić, kiedy okaże się, że naszych dzieci, zgłoszonych wcześniej do ubezpieczenia zdrowotnego nie możemy zarejestrować do lekarza? Czym różni się konto emerytalne w ZUS od subkonta i jak najsprawniej wyliczyć przyszłą emeryturę - na te i podobne pytania spróbują odpowiedzieć eksperci ZUS podczas kolejnych Dni Ubezpieczonego. Od 6 do 10 października ZUS zaprasza do swoich placówek. Eksperci będą także pełnić dyżury telefoniczne. Z kolei "Dziennik Gazeta Prawna" zaprezentuje cykl tekstów pt. "Polubić subkonto w ZUS".

Po co ZUS organizuje Dni Ubezpieczonego? - Po to, aby ci wszyscy, którzy niekoniecznie na co dzień pamiętają, że są ubezpieczeni w ZUS mieli okazję czegoś ważnego się dowiedzieć, porozmawiać z ekspertami, dopytać. Nasi świadczeniobiorcy - emeryci, renciści oraz nasi płatnicy składek, czyli przedsiębiorcy mają zazwyczaj częsty kontakt z Zakładem, wiedzą, jak i gdzie korzystać z usług ubezpieczyciela, natomiast osoby tylko ubezpieczone w ZUS i pracujące np. na umowę o pracę - niekoniecznie - mówi Ewa Kosowska, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Składek w Centrali ZUS.

Ale to nie wszystko. ZUS chce zaktywizować ubezpieczonych, zachęcić do korzystania z Platformy Usług Elektronicznych: pue.zus.pl. - Za pomocą pue.zus.pl możemy mieć dostęp do naszej historii ubezpieczeniowej, możemy wyliczyć prognozowaną emeryturę, złożyć któryś z urzędowych wniosków. Wszystko w pełni bezpiecznie i bezpłatnie. Podczas Dni Ubezpieczonego pokazujemy, jak korzystać z PUE, przekonujemy, że warto brać sprawy w swoje ręce, a dodatkowo od razu uwierzytelniamy profil na platformie - tłumaczy Ewa Kosowska.
 

Dyżury telefoniczne ekspertów Centrali ZUS
Zadzwoń: warto wiedzieć więcej

Codziennie od godz. 10.00 do 13.00, pod nr telefonu 22 667 13 13 eksperci Centrali ZUS w Warszawie będą udzielać porad i informacji osobom ubezpieczonym.

Tematyka dyżurów:

6 października 2014 r.
Pracujesz na umowę o pracę, umowę zlecenia? Dowiedz się jakie masz prawa i obowiązki.


7 października 2014 r.

Jesteś nianią? Jesteś osobą sprawującą opiekę nad dzieckiem? Planujesz urlop wychowawczy? Pobierasz zasiłek macierzyński? Poznaj zasady ubezpieczeń.


8 października 2014 r.

Pracujesz za granicą? Dowiedz się, na jakich zasadach podlegasz ubezpieczeniom społecznym.


9 października 2014 r.

Twoje konto i subkonto w ZUS Dowiedz się, dlaczego warto mieć wgląd w konto ubezpieczonego w ZUS.


10 października 2014 r.

Prowadzisz biznes? Sprawdź, co musisz wiedzieć o składkach.

Źródło: ZUS.pl