Czy nowe święto 12 lipca będzie dniem wolnym od pracy?

Katarzyna Sudaj 16.10.2017 11:00 (aktualizacja: )

W 2018 roku po raz pierwszy będziemy obchodzili Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Czy 12 lipca będzie dniem ustawowo wolnym od pracy?

Czy nowe święto 12 lipca będzie dniem wolnym od pracy?


Czy nowe święto 12 lipca będzie dniem wolnym od pracy? / FORUM

W czwartek 12 października 2017 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 29 września 2017 r. o ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Ustanowione z inicjatywy PSL święto ma upamiętniać mieszkańców polskich wsi oraz ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej. Za walkę w partyzantce, za płody rolne przemycane ze wsi do okupowanych miast , za pomoc polskim żołnierzom… To na terenach wiejskich osoby prześladowane i wysiedlane z miast znajdowały schronienie. Czasem jednak całe wsie płaciły śmiercią mieszkańców i spaleniem domostw za taką pomoc.

>>> 24 marca nowym świętem państwowym <<<

W 2018 roku dzień 12 lipca przypadnie w czwartek. Czy to nowe święto da pracownikom kolejny dzień wolny od pracy? U wielu osób pojawiła się taka nadzieja, zwłaszcza, że to okres wakacyjny i dałby szansę ma długi weekend przy wykorzystaniu niewielu dni urlopu wypoczynkowego.

Niestety, 12 lipca nie będzie dniem ustawowo wolnym od pracy. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej został ustanowiony świętem państwowym, jednak nie został wpisany do ustawy o dniach wolnych od pracy. (Dz.U. 1951 nr 4 poz. 28 z ujednol.)

Katarzyna Sudaj, PIT.pl