Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Czerwińska: zlikwidujemy kilometrówkę, zmienimy limit amortyzacji dla samochodów

Iwona Maczalska

W wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej Minister Teresa Czerwińska zdradziła plany Ministerstwa Finansów ukierunkowane na kolejne uproszczenia w podatkach. Pierwsze z nich dotyczyć będą kwestii rozliczania kosztów użytkowania samochodów w działalności gospodarczej.

Jak zapowiedziała minister jest szansa, że już od 2019 roku przedsiębiorcy z jednej strony pożegnają się z powszechnie stosowaną kilometrówką, z drugiej jednak zyskają prawo do zastosowania wyższego limitu amortyzacji samochodu osobowego, którego odpisy można zaliczyć do kosztów. Mowa o zwiększeniu limitu z obecnych 20 tys. euro do 150 tys. zł.

Wśród zapowiadanych zmian znajduje się również obniżka podatku CIT z obecnych 15 proc. do 9 proc. , które skierowane będzie do małych firm – szczególnie mikroprzedsiębiorców.

Od 2019 roku podatnicy mają zyskać również dostęp do bardziej ujednoliconych deklaracji podatkowych. Mowa m.in. o deklaracji dot. podatku od nieruchomości, a także podatku leśnego.

Minister Czerwińska zdradziła również, że ministerstwo ma już stworzoną nową, gotową matrycę stawek VAT. Co więcej – by ułatwić proces ustalania właściwej stawki podatku VAT – ministerstwo proponuje odejście od stosowania PKWiU do celów VAT, na rzecz stosowania kodów CN.

Wśród ułatwień zaplanowanych do wprowadzenia na 2019 roku znajdzie się również rezygnacja z obowiązku przesyłania deklaracji VAT. Ma być to konsekwencją wprowadzenia obowiązku przesyłania plików JPK_VAT, które od stycznia objęły swoim zasięgiem wszystkich, nawet najmniejszych przedsiębiorców.


/ na podstawie wywiadu udzielonego DGP