09.02 Coraz więcej Polaków zakłada własną działalność
Wzrasta liczba Polaków chcących otworzyć działalność gospodarczą, jednak większość z nich boi się ryzyka. W dodatku często na drodze staje im brak wystarczającej ilości pieniędzy na start. Część z nich decyduje się więc na przystąpienie do sieci franczyzowej.
Rynek franczyzy w Polsce odznacza się dużą dynamiką oraz stałym przyrostem systemów franczyzowych oraz franczyzobiorców. Liczba umów zawieranych w ramach franczyzy rośnie z roku na rok i nawet kryzys tego nie zmienił.
– Według naszego raportu o rynku franczyzowym, w 2009 roku na rynku pojawiły się 124 nowe sieci franczyzowe. Największy rozwój zanotowano w gastronomii oraz w handlu odzieżą i obuwiem. Franczyza zaczyna pojawiać się też w nowych sektorach rynku, gdzie wcześniej była zupełnie nieznana. Należą do nich np. budowa i projektowanie domów jednorodzinnych (Arde Haus), wyspecjalizowany handel sprzętem rehabilitacyjnym (należąca do Mobilexu Galeria Zdrowia), artystyczne malowanie wnętrz (Bajart), pomoc logopedyczna (Dicto logopedia), czy też w branży motoryzacyjnej (Auto-Spa i Service&Wash Master) – wymienia Magdalena Kurda z PROFIT system.
Wiele polskich sieci franczyzowych rozwija się poza krajem
Co ważne, w Polsce przeważają rodzime sieci franczyzowe nad zagranicznymi co świadczy o dojrzałości polskiego rynku. Z drugiej strony wiele polskich sieci franczyzowych rozwija się poza granicami naszego kraju. Szacuje się, że jest to około 60 sieci franczyzowych, głównie w takich państwach jak: Czechy, Słowacja, Ukraina, Rosja, Litwa, Łotwa i Estonia.
Barbara Sielicka
Bankier.pl
[email protected]
